Zamknij

Niska temperatura ciała po COVID-19: o czym świadczy?

Karolina Sobieraj
04.05.2021 12:32

Niska temperatura po COVID-19 to problem, który dotyczy nawet 20 proc. ozdrowieńców. Jaka może być przyczyna obniżonej temperatury ciała po COVID-19?

Niska temperatura ciała po COVID-19
fot. Shutterstock

Zadyszka, przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni - to dolegliwości często zgłaszane przez ozdrowieńców, wskazujące na tzw. długi covid, czyli zespół przewlekłych skutków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ale jest jeszcze jeden symptom, który niepokoi rekonwalescentów: niska temperatura ciała.

Niska temperatura u ozdrowieńca - przyczyny

Pojawiają się sygnały o ozdrowieńcach mających niską temperaturę, znacznie poniżej 36,6 stopni Celsjusza, u niektórych 35, a nawet 34 stopnie - poinformował w rozmowie z PAP prof. Piotr Jankowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zdaniem eksperta niska temperatura po COVID-19 wskazuje na zaburzenie równowagi organizmu. "Może to świadczyć o deregulacji systemów odpowiadających za homeostazę" - tłumaczył prof. Piotr Jankowski i zaznaczył, że w pierwszych tygodniach po COVID-19 problem może dotyczyć nawet 20 proc. ozdrowieńców.

Brzmi poważnie. Ale czy jest się czym niepokoić?

Niska temperatura ciała - homeostaza

Homeostaza to równowaga wszystkich procesów w organizmie, pozwalająca na optymalizację energii. Pojęcie to przeważnie stosuje się do określenia temperatury ciała, ciśnienia tętniczego i równowagi płynów ustrojowych, ale dotyczy również ciśnienia osmotycznego, stężeń związków chemicznych w płynach ustrojowych, prężności gazów oddechowych, a nawet równowagi psychicznej.

Co zaburza homeostazę?

Zaburzenie homeostazy może być spowodowane: wadliwą budową narządów, chorobami, nieodpowiednim odżywianiem się, nieprawidłowym trybem życia, skażeniem środowiska.

Skutki zaburzenia równowagi organizmu mogą być bardzo poważne: "Wszelkie poważne zaburzenia homeostazy organizmu skutkują stanami chorobowymi. Cukrzyca związana jest z zaburzeniami w mechanizmie regulującym stężenie cukru we krwi, a np. osteoporoza z zaburzeniami w gospodarce wapniowej" - czytamy na stronie Katedry i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Prof. Piotr Jankowski w rozmowie z PAP uspokajał jednak, że niska temperatura najczęściej nie jest powodem do niepokoju, a po czasie sytuacja prawdopodobnie samoistnie wróci do normy.

Uwagi i rozszerzonej diagnostyki wymagają raczej mocno nasilone i długo nieustępujące objawy, takie jak duszność, bóle głowy, czy kołatanie serca.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP, kzf.ump.edu.pl