Zamknij

Bezobjawowe przypadki koronawirusa wcale nie są bezobjawowe. 9 oznak infekcji

28.01.2021
Aktualizacja: 28.01.2021 18:46

Nietypowe objawy zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo łatwo przegapić. Tymczasem są one dość częste u osób, które – przynajmniej w teorii – przechodzą bezobjawowo zakażenie tym patogenem.

Nietypowe objawy świadczące o zarażeniu koronawirusem
fot. Shutterstock

Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 tylko w 20-30 proc. przypadków daje objawy odczuwalne dla chorego i widoczne dla osób z jego otoczenia. W 70-80 proc. chorzy przechodzą to zakażenie teoretycznie bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Teoretycznie, bo choć chory tego nie zauważył, koronawirus SARS-CoV-2 w jego organizmie mógł pozostawić trwałe ślady swej bytności. Jak je rozpoznać?

Testy na obecność przeciwciał IgG i IgM

To, czy mamy infekcję wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 lub przechodziliśmy ją jakiś czas temu, mogą potwierdzić TYLKO testy na obecność przeciwciał IgG oraz IgM. Takie badania można wykonać na zlecenie lekarza lub prywatnie w odpowiednim laboratorium lub punktach pobrań drive-thru. Oczywiście trzeba się na takie badanie wcześniej umówić. Wyniki tych badań dadzą nam odpowiedź, czy rzeczywiście byliśmy zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2 i czy nasz organizm wytworzył przeciwciała. Bez badań wszelkie diagnozy są w sferze domniemań.

Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Jednak pewne nietypowe symptomy pozwalają nam przypuszczać, że jesteśmy lub byliśmy zarażeni. Poniżej kilka z nich:

  1. Przewlekłe zmęczenie utrzymujące się przez kilka tygodni mimo zmiany nawyków.
  2. Zmiana tolerancji wysiłku (np. szybko pojawiająca się zadyszka).
  3. Pojawienie się duszności wysiłkowej.
  4. Uczucie ucisku w klatce piersiowej lub bólu podczas głębokich oddechów.
  5. Świszczący oddech.
  6. Dolegliwości kardiologiczne.
  7. Obniżona temperatura ciała.
  8. Zaczerwienienie lub zasinienie palców.
  9. Zmiany skórne (np. wysypka, zasinienie palców stóp).

Wymienione wcześniej objawy nie są typowe dla COVID-19, ale jeśli pojawiają się nagle, powinny nas zaalarmować i zmusić do wizyty u lekarza. Może on zlecić dodatkowe badania, które potwierdzą diagnozę lub pomogą odnaleźć inny powód złego samopoczucia. Sygnałami ostrzegawczymi, które bezwzględnie powinny nas zmotywować do kontaktu z lekarzem, są problemy z oddychaniem, które nigdy wcześniej się nie pojawiały, np. uczucie ucisku w klatce piersiowej, świsty oskrzelowe, ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu oraz zadyszka.

Skąd te nietypowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

Przewlekłe zmęczenie, ucisk lub ból w klatce piersiowej, zmiany tolerancji wysiłku – te objawy mogą być wynikiem infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, w Scripps Translational Research Institute w Kalifornii. Zaobserwowali oni na zdjęciach rentgenowskich płuc u niektórych pacjentów przechodzących bezobjawowo infekcję COVID-19 charakterystyczne zmętnienia, mogące świadczyć o procesie zapalnym. Efektem tego mogą być opisane powyżej objawy ze strony układu oddechowego, głównie trudności z tolerancją wysiłku i oddychaniem pojawiające się po jakimś czasie od infekcji.  

Dolegliwości kardiologiczne, choć również nie są typowymi objawami zakażenia koronawirusem, również mogą świadczyć o wywoływanej przez niego infekcji. Kołatanie serca, ból wieńcowy, problemy z krążeniem żylnym. To mogą być efekty niszczycielskiej siły koronawirusa SARS-CoV-2, który atakuje nie tylko płuca, ale niszczy również serce czy naczynia krwionośne.

Zmiany skórne mogą być również pośrednim objawem świadczącym o zakażeniu tym patogenem. Okazało się – w kilku badaniach – że u bezobjawowych pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 pojawiały się charakterystyczne zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie lub zasinienie palców stóp (tzw. covidowe palce) oraz wysypka na ciele (np. w formie pokrzywki czy potówek).

Ważne

Osłabienie organizmu, problemy z tolerancją wysiłku, dolegliwości kardiologiczne etc. to objawy, które należy ZAWSZE skonsultować z lekarzem. Mogą one bowiem świadczyć o innych bardzo poważnych schorzeniach. Nie ignoruj sygnałów wysyłanych przez organizm.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.