Zamknij

Naukowcy potwierdzają: zwierzaki domowe pomagają przetrwać pandemię

20.12.2021 13:10

Od ponad dwóch lat żyjemy w pandemicznej rzeczywistości. Dla wielu z nas wiąże się to z ogromnym stresem. Jak sobie z tym radzić? Według naukowców pomocne może być towarzystwo czworonoga.

Właściciele psów lepiej radzą sobie z pandemią: badania
fot. Shutterstock

Od dawna wiadomo, że kontakt z psem potrafi leczyć… i to dosłownie. Umiejętności mądrych czworonogów wykorzystywane są m.in. w dogoterapii, która pomaga dzieciom ze spektrum autyzmu, ale nie tylko. Codzienną zabawę z psem zaleca się osobom zmagającym się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, choroba dwubiegunowa czy nerwica. Towarzystwo psa stymuluje zmysły, pomaga się wyciszyć i skupić na prozaicznych czynnościach. Zalety wynikające z posiadania zwierzaka są szczególnie ważne podczas pandemii. Jak dowiodły najnowsze badania, u właścicieli psów odnotowano w tym czasie znacznie niższy odsetek depresji niż u osób, które nie posiadały psów.

Badania: właściciele psów czują się kochani

Wnioski na temat stanu psychicznego właścicieli psów przedstawiło amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Według instytucji, właściciele psów w czasie pandemii radzą sobie lepiej pod względem psychicznym niż inni. Epidemia Covid-19 przez prawie ostatnie dwa lata miała negatywny wpływ na zdrowie psychiczne Amerykanów, wzrosła liczba depresji i innych niekorzystnych warunków zdrowotnych zdrowi a psychicznego. W ciągu ostatniego roku znacznie wzrosła liczba zgonów i zachorowań na depresję. Jak wykazały nowe badania CDC, dane te nie dotyczą jednak właścicieli czworonogów.

W badaniach, których wyniki opublikowano w dzienniku "PLOS ONE", przyjrzano się zgłaszanym przez 768 właścicieli osób i 767 potencjalnych właścicieli psów stanom leku, depresji, szczęścia i postrzeganemu przez nich wsparciu społecznemu. Właściciele psów wykazywali znacznie niższe objawy depresji niż osoby bez czworonogów. Ci, którzy posiadali psa, uzyskiwali również średnio wyższe wyniki, gdy poproszono ich o ocenę, jak duże wsparcie społeczne mieli wokół siebie, definiowane jako poczucie opieki, przekonanie, że jest się kochanym, szanowanym i cenionym.

Czworonogi zapewniają stabilność emocjonalną

Jak napisali autorzy raportu, właściciele czworonogów są przywiązani do swoich psów i mają większe wsparcie społeczne. Jednocześnie zauważyli, że nie ma znaczącej różnicy w odczuciu przez obie grupy takich czynników jak niepokój i szczęście.

– Czworonogi zapewniają stabilność emocjonalną podczas stresujących wydarzeń jak np. rozwód czy żałoba. Zwierzęta są postrzegane jako zawsze dostępne, przewidywalne w swych reakcjach i darzą swych właścicieli bezwarunkową miłością – piszą autorzy raportu.

Z badań wynika, że zwierzęta domowe poprawiły nastrój swoich właścicieli podczas pandemii, zapobiegając samotności podczas lockdownu i stosowania dystansu społecznego.

Źródło: PAP