Zamknij

Naukowcy potwierdzają: konopie hamują rozwój COVID-19

18.01.2022 14:55
Konopie lekarstwem na COVID-19? Nowe badania
fot. EastNews

Naukowcy poinformowali o niezwykłym odkryciu: związki obecne w konopiach mogą zapobiegać przedostawaniu się wirusa SARS-CoV-2 do ludzkich komórek. Czy konopie pomogą zahamować pandemię?

Konopie siewne (Cannabis sativa) zawierają duże ilości cennych związków, które wykorzystywane są m.in. w kosmetyce i produkcji żywności ekologicznej. W odróżnieniu od konopi indyjskich (Cannabis indica) niemal nie zawierają zmieniającego postrzeganie rzeczywistości THC, ale dużo w nich mającego wiele korzystnych właściwości kannabidiolu (CBD).

Właściwości konopi siewnych (CBD) wykorzystywane są w leczeniu wielu dolegliwości. Z rośliny wytwarzane są ekstrakty, które w naturalny sposób łagodzą ból, przewlekły stres i zaburzenia snu. Według WHO to substancja bezpieczna, która nie uzależnia. Ostatnie badania dowodzą, że konopie mogą chronić ludzki organizm przed zakażeniem koronawirusem – wszystko za sprawą dwóch kannabinoidów. Raport z badań został opublikowany w piśmie "Journal of Natural Products".

Jak konopie zwalczają koronawirusa?

Wyniki badań mogą stanowić przełom w leczeniu COVID-19. Do takich wniosków doszli naukowcy z Oregon State University. Richard van Breemen, autor badań, analizował właściwości zawartych w konopiach związków, zidentyfikowanych za pomocą chemicznej techniki przesiewowej. Van Breemen i jego współpracownicy przeprowadzili badania przesiewowe szeregu środków botanicznych stosowanych jako suplementy diety, w tym czerwonej koniczyny, dzikiego pochrzynu, chmielu i trzech gatunków lukrecji. Badając konopie, wykazali, że dwa kwasy kannabinoidowe wiążą się z białkiem kolca wirusa SARS-CoV-2, blokując krytyczny etap procesu prowadzącego do zakażenia ludzkich komórek.

Związki, o których mowa, to kwas kannabigerolowy (CBGA) i kwas kannabidiolowy (CBDA), a białko kolca jest tym samym celem, co w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19 i terapii przeciwciałami. W przypadku leku celem, na który działa, może być dowolna cząsteczka, która ma kluczowe znaczenie dla procesu krytycznego dla przebiegu choroby, co oznacza, że jego przerwanie może powstrzymać infekcję lub progresję choroby.

– Te kwasy kannabinoidowe obficie występują w konopiach i w wielu ekstraktach z konopi. Nie są to substancje kontrolowane, takie jak THC, psychoaktywny składnik marihuany, i mają dobry profil bezpieczeństwa u ludzi. Nasze badania wykazały, że związki konopi były równie skuteczne przeciwko różnym wariantom SARS-CoV-2, w tym wariantowi alfa, który po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii, oraz wariantowi beta, po raz pierwszy wykryty w Afryce Południowej – powiedział van Breemen.

Naukowcy: kwasy z konopi mogą być stosowane do zapobiegania infekcji SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2, charakteryzujący się podobnymi do korony słonecznej kolcami na zewnętrznej powierzchni, zawiera nici RNA, które kodują jego cztery główne białka strukturalne, a także 16 białek niestrukturalnych i kilka białek dodatkowych.

– Każda część cyklu infekcji i replikacji jest potencjalnym celem interwencji przeciwwirusowej, a połączenie domeny wiążącej receptor białka kolca z receptorem powierzchni ludzkiej komórki ACE2 jest krytycznym etapem tego cyklu. Oznacza to, że inhibitory wnikania do komórek, takie jak kwasy z konopi, mogą być stosowane do zapobiegania infekcji SARS-CoV-2, a także do skracania infekcji poprzez zapobieganie infekowaniu ludzkich komórek przez cząsteczki wirusa. – powiedział van Breemen.

Jak zauważył, stosowanie związków blokujących interakcję wirus-receptor sprawdziło się również w przypadku pacjentów z innymi infekcjami wirusowymi, w tym z HIV-1 i zapaleniem wątroby. Testy laboratoryjne wykazały, że kwasy kannabigerolowy i kannabidiolowy zapobiegały infekcji ludzkich komórek nabłonka przez białko wypustek koronawirusa i  przedostawaniu się SARS-CoV-2 do komórek.

– Te związki można przyjmować doustnie i mają długą historię bezpiecznego stosowania u ludzi. Mogą zapobiegać, a także leczyć infekcje SARS-CoV-2. – podkreślił van Breemen.

Źródło: PAP