Nowy typ bakterii może powodować boreliozę

Monika Piorun
13.05.2016 10:09
Nowy typ bakterii może powodować boreliozę
fot. Nowy gatunek bakterii może powodować boreliozę

Uwaga na kleszcze! Borelioza, która grozi nam po ich ukąszeniu, może być przenoszona przez niesklasyfikowany do tej pory gatunek bakterii Borrelia Mayoni.

Naukowcom udało się odkryć, że nieznany dotąd gatunek bakterii może być jedną z przyczyn boreliozy. Do tej pory chorobę tę wiązano tylko z jednym gatunkiem bakterii Borrelia Burgdorferi, który powoduje gorączkę, ból głowy, szyi i stawów oraz charakterystyczny rumień zwany ”bawolim okiem”.

Kleszcze powinno się usuwać używając wąskich szczypczyków chwytając je jak najbliżej skóry, a następnie przemyć to miejsce środkiem odkażającym. Lepiej, gdyby pomógł nam w tym doświadczony specjalista.

Borrelia Mayoni , która została zidentyfikowana na zachodzie Stanów Zjednoczonych, przenoszona jest przez kleszcze łąkowe lub tzw. kleszcze psie. Do tej pory zaobserwowano ją na zachodzie Stanów Zjednoczonych.  

Objawy, jakie powoduje nowa bakteria, są bardzo zbliżone do zwykłej boreliozy, ale kontakt z nimi może dodatkowo powodować nudności, wymioty oraz wysypkę rozproszoną na całym ciele. Jej stężenie we krwi jest także dużo wyższe niż w przypadku dotąd znanych bakterii.

Specjaliści podejrzewają, że Borrelia Mayonii przenoszona jest przez ukąszenie zarażonych nią kleszczy. Zarażeni nią pacjenci będą mieli pozytywny wynik w testach na obecność boreliozy.

Po przeanalizowaniu sekwencji DNA tego typu bakterii, specjaliści z Kliniki Mayo w USA wykazali, że należą one do dotychczas niesklasyfikowanego gatunku. Wyniki ich badań prowadzonych od 2003 roku zostały zaprezentowane na łamach The Lancet.

Ukąszenie przez kleszcza może grozić nam nie tylko boreliozą, ale i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Sprawdź, co radzą eksperci, by się przed nim zabezpieczyć.

Zaszczepiliście się już przeciwko KZM?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π