Zamknij

Nasza granica cudownie powstrzymuje koronawirusa? Prof. Banach ostrzega

Alicja Bartosiak
25.04.2022 09:22

Prof. Banach o zakażeniach koronawirusem w Polsce: „liczba jest mocno niedoszacowana”. Zdaniem eksperta, już niedługo czeka nas wzrost hospitalizacji z powodu COVID-19. Kiedy sytuacja będzie najgorsza?

Jesienia grozi nam kolejna fala COVID-19? Wypowiedź eksperta
fot. EastNews

Złagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem może doprowadzić do tragicznych konsekwencji, co potwierdzają lekarze. Według prof. Banacha, kardiologa, lipidologa, epidemiologa chorób serca i naczyń z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, sytuacja może stać się niebezpieczna już za kilka miesięcy.

– Jesienią może być ponowny duży wzrost liczby hospitalizacji w związku z COVID-19. Zamknięcie szpitali, wycofanie zamówień szczepionek budzą moje wątpliwości – powiedział ekspert.
Lekarz wskazuje, że liczba zakażeń jest w naszym kraju niedoszacowana i trudno ocenić, ile osób faktycznie choruje.

– Nie podejmuję się powiedzieć, jaka jest realna liczba dziennych przypadków zakażeń SARS-Coc-2 – zaznaczył.

Niektórzy nadal, niesłusznie porównują COVID-19 do grypy

Kilka dni temu liczba dziennych zakażeń przekroczyła 1000. Codziennie odnotowuje się też kilkadziesiąt zgonów z powodu COVID-19. Mimo to, wiele osób nie docenia zagrożenia, jakie stwarza koronawirus.

– Jeżeli cały czas wszyscy się odważają porównywać to, niesłusznie,  do grypy, to przecież, w skali miesiąca, nie mamy teraz tylu przypadków zgonów w wyniku powikłań pogrypowych, ile dziennie jest zgonów w związku z COVID-19 – zwrócił uwagę epidemiolog chorób serca i naczyń.

Naukowiec przyznał, że obawy budzą też różnice między wskaźnikami zakażeń koronawirusem w Polsce i w państwach zachodniej Europy.

– Jeśli widzimy nagle od 160 tysięcy do 200 tysięcy nowych przypadków w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a w Polsce, jak byśmy byli narodem wybranym, jest ich tysiąc dziennie, to co się dzieje na naszej granicy, że wirus przez nią nie przechodzi? Proszę wybaczyć ironię, ale, czy nasza granica cudownie powstrzymuje SARS-CoV-2? – pytał lekarz.

Ekspert: to najlepszy moment na szczepienia

Lekarz wskazuje, że brak odpowiedniej ilości testów może wpłynąć na zdrowie populacyjne i tzw. dług zdrowotny.

– Jesienią tego roku będzie najprawdopodobniej, jak w poprzednich latach pandemii, dużo więcej przypadków zakażeń i zachorowań. Może być istotny wzrost liczby hospitalizacji w związku z COVID-19. Zamknięcie szpitali, wycofanie się z zamówień części szczepionek – gdzie na przykład w USA jest już powszechnie podawana czwarta dawka – budzą moje ogromne wątpliwości. Tak jakbyśmy zupełnie nie odrobili lekcji z ostatnich dwóch lat – podkreślił.

Profesor powiedział, że ciągle powinno się zachęcać do szczepień przeciwko COVID-19.
–  To jest idealny moment na szczepienia, czyli w takim czasie, jak teraz, kiedy jest mniejsza skala zachorowań –  wspomniał.

Prof. Banach pytany, czy obecnie są większe problemy z leczeniem chorób przewlekłych niż w pandemii, odpowiedział:

– Nasz system opieki zdrowotnej nie był do tego nigdy przygotowany. Mamy wciąż olbrzymią liczbę udarów, zawałów, nowotworów, na przykład w porównaniu z krajami zachodniej Europy. Niestety, pandemia te słabości systemu ochrony zdrowia uwidoczniła – przypomniał – mówił lekarz.

Źródło: PAP