Zamknij

Najczęstsze powikłania po COVID-19. Ekspertka: Masz te objawy? Idź do lekarza

18.05.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 22:54

Specjaliści alarmują, że coraz więcej osób cierpi na powikłania po COVID-19. Jakie dolegliwości pojawiają się najczęściej? Tłumaczy dr Anna Szymańska-Chabowska, dolnośląski konsultant w dziedzinie hipertensjologii.

Powikłania po COVID-19. Jakie mogą być?
fot. Shutterstock
  1. Powikłania płucne i zatorowo-zakrzepowe
  2. Problemy z ciśnieniem
  3. Większa podatność na zakażenia

Osoby, które przeszły COVID-19, powinny zachować czujność jeszcze długo po pokonaniu choroby, nawet kilka miesięcy po niej – uważa dr Anna Szymańska-Chabowska, dolnośląski konsultant w dziedzinie hipertensjologii. I dodaje: – Powikłania po COVID-19 dotyczą różnych aspektów zdrowotnych. Są to nie tylko powikłania płucne czy zatorowo-zakrzepowe. Jakie jeszcze powikłania mogą się pojawić się po przejściu tej choroby? Ekspertka wskazuje kilka najważniejszych.

Powikłania płucne i zatorowo-zakrzepowe

– Pokonanie COVID-19 w wielu przypadkach nie kończy problemu, i to w dłuższej perspektywie czasowej. Mieliśmy na przykład pacjentkę, młodą kobietę, która cztery miesiące po wyzdrowieniu trafiła do szpitala z zatorowością płucną – tłumaczyła dr Anna Szymańska-Chabowska.

Zatorowość płucna jest bardzo groźnym powikłaniem COVID-19, bezpośrednio zagrażającym życiu. W żyłach powstają skrzepliny, które utrudniają prawidłowy przepływ krwi. Jeśli skrzeplina się oderwie i dotrze do naczyń płucnych, wywołuje zator, co prowadzi do ostrej niewydolności krążenia i zgonu chorego.

Problemy z ciśnieniem

Zdaniem dr Szymańskiej-Chabowskiej uważać powinny również osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Dotyczy to także tych, którzy leczą się od lat, przyjmują regularnie leki i chorobę mają pod kontrolą. Podobnie jak wszyscy cierpiący na choroby przewlekle, osoby z nadciśnieniem należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

– Okazuje się, że po przejściu COVID-19 często kontrola nadciśnienia zostaje zaburzona. Obserwacje kliniczne wskazują, że u wielu chorych dochodzi po infekcji do dysregulacji ciśnienia. Pacjenci wymagają zmiany leków lub zwiększenia ich dawek. Na ogół problem udaje się opanować i ciśnienie wraca do równowagi. Konieczna jest jednak jak najszybsza konsultacja ze specjalistą – tłumaczy ekspertka.

Większa podatność na zakażenia

Zdaniem dr Anny Szymańskiej-Chabowskiej, obecnie ogromnym problemem są powikłania septyczne po COVID-19. O takim ryzyku już dawno ostrzegali anestezjolodzy, leczący najciężej chorych na COVID-19. Według ich obserwacji, pacjenci wentylowani mechanicznie stawali się podatni na wszelkie zakażenia i nawet najbardziej powszechne, „banalne” patogeny, często wywoływały u nich ciężkie powikłania septyczne.

– Wczesne obserwacje anestezjologów, niestety, potwierdziły się. Obecnie mamy w naszej klinice wiele osób, wyleczonych z COVID-19, u których doszło do zakażenia różnego rodzaju bakteriami. To m.in. Clostridium difficile, powodujące groźne dla życia biegunki i inne tzw. patogeny alarmowe, w dużej mierze oporne na antybiotyki i odpowiadające za zakażenia szpitalne – tłumaczy ekspertka.

W badaniach u tych osób zwykle stwierdza się np. leukocytozę, która może być wczesnym zwiastunem zakażenia lub podwyższone stężenia CRP i prokalcytoniny. Inny częsty objaw to właśnie biegunka. Ozdrowieniec, u którego pojawia się ten problem, a został już wypisany ze szpitala, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Ważne!

Ozdrowieńcy powinni regularnie wykonywać badania kontrolne, poświęcić sporo uwagi obserwacji swojego zdrowia i zareagować szybko w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. W razie konieczności powinni też zapisać się na specjalistyczną rehabilitację.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP