Zamknij

Na covidowy OIOM trafiają kilkumiesięczne niemowlęta. Wypowiedź pediatry

03.12.2021 10:30

Czwarta fala koronawirusa staje się coraz bardziej niebezpieczna dla dzieci. Groźne powikłania nie omijają nawet niemowląt, które trafiają na covidowe oddziały intensywnej terapii. Pediatra ostrzega: coraz częściej spotykamy się z pełnoobjawowym COVID-19 u niemowląt.

Na covidowy OIOM trafiają kilkumiesięczne niemowlęta. Wypowiedź pediatry
fot. Shutterstock

COVID-19 atakuje dzieci w każdym wieku, a liczba zakażeń wśród najmłodszych cały czas rośnie. Niestety wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa obserwujemy również coraz cięższy przebieg choroby u dzieci. Największe zagrożenie choroba stanowi dla najmłodszych. W przypadku starszych dzieci powikłaniom można zapobiec dzięki szczepionce jednak taka ochrona nie jest możliwa jeśli chodzi o niemowlęta. Podczas poprzednich fal pandemii rzadko diagnozowano COVID-19 u kilkumiesięcznych dzieci. Sytuacja zmieniła się dramatycznie w ciągu kilku ostatnich miesięcy.

Pediatra: obserwujemy zmianę w przebiegu zakażenia u dzieci

Jak powiedział PAP dr Michał Wronowski z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie – Podczas poprzednich fal pandemii nie zdarzało się, aby na OIOM trafiały małe dzieci z pełnoobjawowym COVID-19. Teraz najmłodsi pacjenci to kilkumiesięczne niemowlęta.

Ekspert dodaje – Wcześniej młodzi pacjenci przechodzili zakażenie łagodnie, najczęściej przyczyną hospitalizacji było współistnienie zakażenia SARS CoV-2 i innej choroby dziecka. W ostatnich tygodniach obserwujemy zmianę w przebiegu zakażenia u dzieci – coraz częściej spotykamy się z pełnoobjawowym COVID-19. Najmłodszymi z naszych pacjentów, wymagającymi wspomagania oddechowego, także w warunkach oddziału intensywnej terapii, były kilkumiesięczne niemowlęta – powiedział PAP dr Wronowski.

Niemowlętom oprócz koronawirusa zagraża wirus RSV

Dla niemowląt, poza koronawirusem, bardzo groźny jest wirus RSV, który atakuje cały układ oddechowy. W połączeniu z jednoczesnym zakażeniem SARS-CoV-2 stanowi zagrożenie dla życia. Wśród pacjentów przebywających na OIOM-ie covidowym są dzieci zakażone koronawirusem, ale również takie, u których COVID-19 współistnieje z zakażeniem RSV.

– Trudno powiedzieć, jakie są dalsze rokowania, co do zdrowia dzieci, które przebyły ciężki COVID-19. Nie wiemy, czy będą mierzyły się z długoterminowymi powikłaniami. Najważniejsze jest jednak to, że przeżyły – zaznaczył lekarz pediatra.

Największy problem to brak szczepień wśród dzieci

Dzieci trafiające na oddział intensywnej terapii najczęściej są ofiarami braku szczepień wśród osób z najbliższego otoczenia. Dr Wronowski zauważył, że w przypadku najmłodszych pacjentów osobami, które ich zakażają, są rodzice bądź inni członkowie rodziny. W przypadku starszych dzieci są to także rówieśnicy i nauczyciele w szkole. Przestrzeganie podstawowego reżimu sanitarnego (noszenie maseczki, mycie rąk, zachowanie dystansu w szkole) według pediatry jest obecnie rzadkością.

– Niestety, także wśród nauczycieli zdarzają się przypadki niewywiązywania się z tego obowiązku – mieliśmy kilku pacjentów zakażonych najpewniej przez nauczyciela – powiedział pediatra.

Największą trudnością w zahamowaniu pandemii wśród najmłodszych, jest brak szczepień w tej grupie.
Pediatra alarmuje

– Trafił do nas 14-letni chłopiec z ciężkim COVID-19. Pomimo intensywnego leczenia w klinice pediatrycznej u chłopca doszło do niewydolności oddechowej – dziecko przez miesiąc przebywało na oddziale intensywnej terapii, szczęśliwie pacjent przeżył" – wspomniał dr Wronowski. "Jego matka też chorowała, oboje byli niezaszczepieni, choć ich zakażenie wystąpiło, gdy szczepienia były dostępne, także dla grupy wiekowej dziecka.

Pediatra wspomniał, że matka dopiero widząc swoje duszące się dziecko, przyznała, że niezaszczepienie było błędem. Jak powiedział dr Michał Wronowski, w tej chwili w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przebywa 22 dzieci zakażonych SARS CoV-2, jednak z każdym tygodniem ilość łóżek zajętych przez tych pacjentów rośnie.

Źródło: PAP