Zamknij

Zwykłe mycie rąk chroni przed wieloma chorobami. Jakich zakażeń pozwala uniknąć?

15.10.2021
Aktualizacja: 16.10.2021 13:47
Mycie rąk zapobiega chorobom
fot. Shutterstock

Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk – obchodzimy go 15 października – przypominamy: mycie rąk naprawdę chroni przed chorobami. Dzięki wodzie i mydłu można uniknąć wielu groźnych zakażeń. I nie chodzi tylko o COVID-19. Oto 5 chorób, którym zapobiegniesz, zachowując odpowiednią higienę rąk.

  1. Zatrucie pokarmowe
  2. Przeziębienie i grypa
  3. Wirusowe zapalenie wątroby typu A
  4. Zapalenie spojówek
  5. Opryszczka wargowa

Jednym z pierwszych zaleceń, jakie wydano, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, było właśnie mycie i dezynfekcja rąk. Zdaniem lekarzy, gdybyśmy właściwie myli ręce, to ogólna liczba zakażeń wirusowych zmniejszyłaby się o jedną trzecią, a zatruć pokarmowych nawet o połowę! Mycie rąk to ważny zwyczaj, którego po prostu trzeba przestrzegać i uczyć go już najmłodsze dzieci, zwłaszcza że to one częściej niż dorośli pocierają dłońmi nos i oczy albo wkładają je do buzi, wprowadzając zarazki do organizmu. Przed jakimi chorobami może uchronić właściwa higiena rąk?

1. Zatrucie pokarmowe

Wirusy i bakterie, bytujące na nieumytych dłoniach, trafiają prosto do układu pokarmowego, gdy tylko dotkniemy brudną ręką okolic ust lub zjemy coś, nie myjąc rąk. Drobnoustroje bardzo szybko się tam namnażają i mogą wywołać ból brzucha, wymioty albo biegunki. Jednymi z najłatwiej przenoszonych na dłoniach zarazków są rotawirusy, które odpowiadają za większość biegunek u dzieci i są dla nich bardzo groźne.

2. Przeziębienie i grypa

Przeziębiona osoba nie musi zdrowej kichnąć lub kaszlnąć prosto w twarz, aby zarazić ją wirusem. Do zarażenia może dojść nie tylko podczas rozmowy (wirusy odpowiadające za przeziębienie przenoszą się drogą kropelkową), ale także poprzez kontakt z przedmiotami, których dotykała chora osoba, np. klamki czy poręczy w autobusie. Wirusy wykorzystają każdą okazję, aby wniknąć do błon śluzowych nosa, gardła i oskrzeli, badacze pocieszają jednak, że przestrzeganie zasad higieny – nie tylko mycie rąk, ale też używanie chusteczek jednorazowych, unikanie tłoku oraz dokładne wietrzenie mieszkania – wielokrotnie zmniejsza ryzyko zarażenia się wirusowymi infekcjami dróg oddechowych, w tym także grypą.

3. Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczka pokarmowa, to typowa choroba brudnych rąk, bo główną przyczyną jej szerzenia się jest brak higieny. Niemycie rąk, spożywanie zakażonej żywności, a nawet niezabezpieczone stosunki seksualne mogą przyczynić się do zakażenia wirusem WZW A. Choroba gwałtownie się rozwija – przechodzi od objawów grypopodobnych do żółtaczki. Może mieć ciężki przebieg zwłaszcza u seniorów, osób po 50. roku życia, z osłabioną odpornością, przewlekłą chorobą wątroby i niedożywionych.

Ważne!

Według najnowszych szacunków UNICEF na całym świecie 3 na 10 osób – czyli 2,3 miliarda ludzi – nie ma dostępu do podstawowych urządzeń do mycia rąk wodą i mydłem w swoim domu. Źle jest też w placówkach medycznych na świecie – 1 na 3 placówki nie posiada urządzeń do higieny rąk w miejscach, w których występuje kontakt z pacjentem.

4. Zapalenie spojówek

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak często w ciągu dnia dotykasz twarzy, ale też oczu, zwłaszcza jeśli są zmęczone w trakcie lub po długiej pracy przed komputerem. Tymczasem pocieranie oczu brudnymi rękoma może wywołać wirusowe albo bakteryjne zapalenie spojówek. Oczy wtedy łzawią, są przekrwione, bolą, są wrażliwe na światło, ropieją. Warto pamiętać, że zapalenie spojówek jest zaraźliwe – nawet jeśli tylko jeden członek rodziny na nie cierpi, jest duże ryzyko, że choroba rozprzestrzeni się na wszystkich domowników.

5. Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirus HSV1. To wirus, który występuje powszechnie i łatwo się nim zarazić. Objawy opryszczki zwykle są takie same: na granicy błony śluzowej i skóry (w okolicy ust) powstaje boląca zmiana – pęcherzyk wypełniony płynem surowiczym. Ponieważ to w nim znajdują się wirusy, łatwo doprowadzić do rozsiania zmiany i przeniesienia zakażenia. Dlatego w tym czasie należy ograniczyć dotykanie ust, myć ręce po każdym kontakcie ze zmianą i unikać pocałunków, które mogą spowodować zakażenie innej osoby. Osoby mające opryszczkę powinny też używać innych ręczników do rąk niż reszta domowników (lub ręczników papierowych).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / mat. pras. UNICEF