Młodzież w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19?

06.04.2020 15:30
E-papierosy a koronawirus
fot. Shutterstock

W grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 są przede wszystkim seniorzy i osoby z chorobami współistniejącymi. Część ekspertów zwraca uwagę na fakt, że w tej grupie powinni znaleźć się również palacze tytoniu i wapująca młodzież.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia, zebranych na podstawie analizy ponad 50 tys. próbek przebadanych w Chinach, wynika, że śmiertelność na COVID-19 w poszczególnych grupach wiekowych jest różna. W najmłodszej grupie wiekowej - 10-19 lat - wynosi zaledwie 0,2 proc., ale ryzyko ciężkiego przebiegu choroby podwyższa palenie tytoniu.

Z badań chińskich naukowców, opublikowanych w czasopiśmie naukowym Chinese Medical Journal w lutym wynika, że osoby z paleniem tytoniu w wywiadzie medycznym miały aż o 14 razy wyższe ryzyko zapalenia płuc i ciężkiego przebiegu COVID-19 niż osoby niepalące.

"Gdy czyjeś płuca są narażone na grypę lub inne infekcje, to niekorzystne skutki palenia lub wapowania są znacznie bardziej widoczne” - ostrzegał niedawno na swoim blogu prof. Stanton Glantz, dyrektor Centrum Badań i Edukacji Badań nad Tytoniem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Poproszony przez dziennikarzy CNN o rozwinięcie tego wątku, wyjaśnił, że wapowanie wpływa na układ oddechowy na każdym poziomie. "Osłabia między innymi funkcję immunologiczną jamy nosowej, wpływając na rzęski, które wypychają patogeny na zewnątrz. Zdolność górnych dróg oddechowych do usuwania wirusów jest ograniczona" - powiedział prof. Stanton Glantz, dodając jednak, że wciąż nie ma jednoznacznych badań na temat związku pomiędzy korzystaniem z e-papierosów a przebiegiem COVID-19.

Źródło: edition.cnn.com