Zamknij

Młoda matka z Zabrza po awaryjnym rozwiązaniu ciąży dostała nowe płuca

01.06.2021 11:57
Przeszczep płuc po COVID-19
fot. Shutterstock

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu z powodzeniem przeszczepili płuca pacjentce, która w ciąży ciężko przeszła COVID-19. To już czwarty udany tego typu zabieg.

38-letnia pacjentka przebywała na oddziale patologii ciąży Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Na początku marca zaczęła się uskarżać na duszność i zasłabła. Test na COVID-19 wyszedł pozytywnie, więc przeniesiono ją na oddział covidowy. Ponieważ stan ciężarnej się pogarszał, lekarze podjęli decyzję o rozwiązaniu ciąży przed terminem za pomocą cesarskiego cięcia. Dziecko szczęśliwie opuściło szpital i trafiło pod opiekę rodziny. Ale to nie koniec historii.

Przeszczep płuc po COVID-19

Młoda matka w poważnym stanie została przewieziona z Rudy Śląskiej na oddział intensywnej terapii Śląskiego Centrum Chorób Serca, gdzie anestezjolodzy pod kierownictwem prof. Piotra Knapika i dr Ewy Trejnowskiej walczyli o jej życie. Niestety stan chorej wciąż się pogarszał.

"14 marca ze względu na pogarszającą się wymianę gazową pacjentkę podłączono do ECMO, które pomaga natleniać krew i niejednokrotnie pozwala własnym płucom chorego się zregenerować. Niestety, w tym przypadku tak się nie stało. Stan chorej nadal się pogarszał, jej płuca zostały całkowicie zniszczone przez wirus, nie spełniały w ogóle swojej funkcji, czyli wymiany gazowej. Została więc zakwalifikowana do przeszczepienia" - relacjonował w rozmowie z PAP kierujący programem transplantacji płuc w ŚCCS dr hab. Marek Ochman.

9 kwietnia zespół kardiochirurgów - transplantologów w składzie: dr Maciej Urlik, dr Tomasz Stącel i Remigiusz Antończyk przeprowadził z powodzeniem u młodej matki transplantację obu płuc. "Walczymy zawsze o każdego pacjenta, ale w tym przypadku dodatkową motywacją był dla naszego zespołu fakt, że pacjentka to matka nowo narodzonego dziecka, ma też kilkuletnie starsze dziecko. Cieszymy się, że zabieg się udał, bo stan pacjentki był naprawdę bardzo poważny" - podkreślił dr Maciej Urlik.

To już czwarty pacjent po COVID-19, któremu lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu uratowali życie transplantacją płuc.

Źródło: PAP