Minister zdrowia: w Polsce zajętych jest 60 proc. łóżek dla chorych na COVID-19

19.10.2020 13:41
Mateusz Grochocki/East News
fot. Mateusz Grochocki/East News

Obecnie w Polsce zajętych jest 60 proc. miejsc w szpitalach dla chorych na COVID-19, a sytuacja może się pogorszyć. Minister zdrowia powiedział na konferencji, że zakażonych może być nawet dwa razy więcej niż teraz, dlatego resort szuka wolnych łóżek i miejsc w szpitalach dla zakażonych koronawirusem. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że obecnie w Polsce jest 15 tys. tzw. łóżek covidowych. Jak przyznał Niedzielski, są to jednak łóżka ''papierowe'', a to czy faktycznie są przygotowane, będą weryfikowali wysłannicy MZ.

Minister zdrowia apeluje, aby przestrzegać obostrzeń sanitarnych, przestrzega również, że łamanie tych obostrzeń będzie ścigane. Obowiązuje zasada zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad sanitarnych.

Adam Niedzielski powiedział na konferencji, że jeśli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2, to w przyszłym tygodniu będziemy mieć 15-20 tys. zakażeń dziennie.

Zwiększanie ilości łóżek covidowych to priorytet

Adam Niedzielski przyznał podczas konferencji, że z dostępnych 15 tys. łóżek covidowych zajętych jest już ponad 8 tys. czyli 60 proc. wszystkich miejsc dla chorych na COVID-19.

Wskaźnik ten może się różnić w poszczególnych województwach. Najwięcej zajętych łóżek jest w Małopolsce, Wielkopolsce i na Mazowszu.

ZOBACZ: COVID-19 w Polsce: najwięcej łóżek zajętych na Mazowszu i w Małopolsce

Ministerstwo Zdrowia podjęło już działania w celu przekształcenia części szpitali powiatowych w szpitale leczące zakażonych koronawirusem, szpitale wielospacjalistyczne, czyli szpitale 2 stopnia. Dzięki temu infrastruktura ma powiększyć się o dodatkowe 10 tys. łóżek covidowych.

W szpitalach wojewódzkich mają powstać specjalne oddziały dla zakażonych SARS-CoV-2 przekształcone z oddziałów internistycznych. Dzięki temu zyskamy 3 tys. łóżek covidowych.

Również szpitale prywatne zostaną obciążone obowiązkiem stworzenia łóżek dla chorych na COVID-19, co pozwoli w perspektywie tygodnia podwoić bazę łóżek. 

Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim

Szef resortu zdrowia powiedział, że budowa szpitali tymczasowych najbardziej obciąży struktury MON i MSWiA, ale w budowę szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim zaangażowane są wszystkie resorty.

- Bardzo się cieszę, że walka z COVID nie jest tylko domeną ministra zdrowia, to jest praca zespołowa, której przewodzi pan premier Morawiecki - zaznaczył minister Niedzielski.

Szpitale tymczasowe mogą być m.in. w halach wystawowych, ale nie ma jeszcze konkretnych lokalizacji. Taki szpital powstaje już na warszawskim Stadionie Narodowym.

Wojewodowie wezmą na siebie obowiązek informowania mieszkańców poszczególnych województw o tym, gdzie znajdować się będą takie placówki. 

Zmiany, dodatki, praca zdalna dla kadry medycznej

Minister zdrowia zapowiedział zwolnienie rezydentów z konieczności egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończy egzamin pisemny. Wszystko po to, by mogli poświęcić swój czas zwalczaniu pandemii.

Medycy mają otrzymać dodatek z tytułu zwalczania COVID-19, czyli podwojenie podstawowego wynagrodzenia (dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników)

Wszyscy medycy skierowani na kwarantannę, będą mogli liczyć na 100 proc. wynagrodzenia

Minister zagwarantował bezpieczeństwo karne dla lekarzy w ramach walki z COVID-19, jeśli błąd będzie miał charakter nieumyślny.

Wdrożona zostanie możliwość pracy zdalnej (teleporad) dla medyków, którzy są na kwarantannie nie z powodu choroby, ale kontaktu z osobą.

MZ chce też umożliwić pracę dla lekarzy z zagranicy, którzy będą chcieli przyjechać do Polski i pracować (muszą mieć odpowiedni wykształcenie).

W punktach badań typu drive-thru wojsko zastąpi personel medyczny, by medycy mogli wrócić do placówek medycznych i leczyć.