Fontanny - sposób na ochłodę czy źródło bakterii?

Redakcja
24.08.2015
Aktualizacja: 07.10.2020 16:06
Fontanny - sposób na ochłodę czy źródło bakterii?
fot. Miejskie fontanny - sposób na ochłodę czy źródło bakterii?

Fontanny są już stałym elementem architektury miasta. Okazuje się jednak, że fontanny służą nie tylko ludziom, ale też innym mieszkańcom miasta, jak ptaki, bezpańskie koty, psy i szczury. Korzystanie z nich może być więc niebezpieczne dla naszego zdrowia.

- Bywa też, że w fontannach kąpią się bezdomni, robią tam swoje pranie. Później natomiast widzimy matki z małymi dziećmi, które schładzają w fontannie swoje pociechy – mówi Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że kąpiel w fontannie jest zakazana. Grozi za to mandat w wysokości do 250 zł. Właśnie dlatego sanepid przestrzega i radzi: lepiej i bezpieczniej jest się schłodzić wylewając na siebie czy na swoje dziecko butelkę wody mineralnej. Pamiętaj, że podobne zakazy dotyczą oczek wodnych i stawów w parkach.

- Woda w takich miejscach nie jest pod nadzorem służb sanitarnych. Naprawdę nie wiemy, co w tej wodzie może się znaleźć. Mogą tam być np. bakterie tlenowe, beztlenowe, paciorkowce, gronkowce, bakterie kałowe, odchody zwierząt, resztki ścieków, potłuczone szkła – dodaje Narożniak.

Takie kąpiele mogą skończyć się dolegliwościami układu oddechowego i pokarmowego oraz powodować zmiany i alergie skórne.

Źródło: newsrm.tv