Najlepsze maseczki to te własnej roboty. Zaskakujące wyniki badań

07.05.2020
Aktualizacja: 07.05.2020 13:56
Maseczki: które najlepsze?
fot. Shutterstock

W czasach walki z koronawirusem noszenie maseczki to kluczowy element ochrony naszego zdrowia. Okazuje się, że wcale nie jest łatwo wybrać tę właściwą. Kluczowe jest to, które maseczki są najskuteczniejsze? Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago znają już odpowiedź na to pytanie. 

Maseczka własnej roboty okazuje się najlepsza

Wybierając najlepszą maseczkę, należy skupić się na rodzaju materiału. Dr Supratik Guh wraz ze współpracownikami zbadał zdolność ogólnodostępnych tkanin do filtrowania aerozoli zbliżonych rozmiarem do kropelek oddechowych. Okazało się, że najlepsze maseczki to te wykonane przez samodzielnie i chodzi głównie o wybrany materiał.

Najskuteczniejsze właściwości filtrujące ma maseczka wykonana z połączenia bawełny z jedwabiem lub szyfonem. Pojedyncza warstwa ciasno tkanego bawełnianego prześcieradła w połączeniu z dwiema warstwami poliestrowego szyfonu odfiltrowała najwięcej cząstek aerozolu (ok. 80-99%).

Badacze wyszli od tego, że w zależności od rodzaju tkaniny różna jest zdolność do zatrzymywania aerozoli, a więc różną się skutecznością w ochronie przed koronawirusem. Przypomnijmy, że wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Wydychane przez nas podczas kasłania, kichania, czy nawet mówienia i oddychania kropelki mają szeroki zakres rozmiarów, ale te najmniejsze, zwane aerozolami, mogą łatwo prześlizgiwać się przez otwory pomiędzy niektórymi włóknami tkanin.

Naukowcy w specjalnej komorze stworzyli cząstki o średnicy od 10 nanometrów (nanometr to jedna milionowa milimetra) do 6 mikrometrów (mikrometr to jedna tysięczna milimetra). Następnie za pomocą wentylatora rozpylali aerozol na próbki różnych materiałów z szybkością przepływu powietrza odpowiadającą oddychaniu człowieka w stanie spoczynku. Mierzyli liczbę i rozmiar cząstek w powietrzu przed i po przejściu przez materiał. Najskuteczniejsze właściwości filtrujące miała bawełna z jedwabiem lub szyfonem. Zastąpienie szyfonu naturalnym jedwabiem lub flanelą, lub też po prostu poszewką z bawełniano-poliestrową izolacją, dawało podobne wyniki.

Naukowcy dodają, że ciasno tkane tkaniny, takie jak bawełna, dobrze sprawdzają się jako mechaniczna bariera dla cząsteczek, podczas gdy tkaniny utrzymujące ładunek elektrostatyczny, takie jak niektóre rodzaje szyfonu i naturalny jedwab, służą jako bariera elektrostatyczna.

Warto dodać, że równie istotną cechą maseczek, decydującą o ich skuteczności, jest ich odpowiednie przyleganie do twarzy. Już 1-procentowa przerwa zmniejsza wydajność filtrowania co najmniej o połowę.

Źródło: PAP