Tych maseczek lepiej nie nosić. Przestrzega minister zdrowia

16.04.2020
Aktualizacja: 16.04.2020 11:03
Koronawirus: jakich  maseczek nie należy nosić?
fot. Shutterstock

Od dziś każdy przed wyjściem na zewnątrz musi mieć zakryte usta i nos.  W związku z tym na rynku dostępne są różne maseczki: materiałowe, fizelinowe, chirurgiczne. Których z nich nie powinniśmy nosić? Wyjaśnia minister zdrowia. 

Maseczki: których nie powinniśmy nosić w czasie pandemii COVID-19?

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które uszczegóławia przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych w związku z epidemią COVID-19. Zasada noszenia maseczek obowiązuje  od 16 kwietnia. Ważne jest nie tylko samo noszenie maseczki, ale jej rodzaj. 

Minister zdrowia podkreśla, że skuteczną ochroną w czasie epidemii koronawirusa będzie zwykła maseczka materiałowa. Nie poleca zaopatrzenia w maseczkę chirurgiczną. – Maseczki chirurgiczne zostawmy chirurgom, jak sama nazwa wskazuje, i medykom, bo tam są bardziej potrzebne. Naprawdę możemy nosić maseczki zwykłe, materiałowe – powiedział Łukasz Szumowski.

Zapewnił, że tego typu osłona spełni swoją rolę, także po upraniu. – To tak samo, jak mycie rąk mydłem - jak upierzemy taką maseczkę, ona powinna być już bezpieczna. Oczywiście, lepiej by ją było jeszcze pewnie, jeżeli można, potraktować wysoką temperaturą, ale nie każdy materiał można – zaznaczył minister zdrowia.

Łukasz Szumowski powiedział, że Polska wciąż znajduje się na "etapie wzrastającym" epidemii koronawirusa. – Codziennie mamy więcej chorych i niestety taki etap będziemy mieli jeszcze jakiś czas, a potem będziemy na etapie - mam nadzieję - stabilnym, to znaczy będziemy mieli nowych chorych, ale będziemy mieli również tyle samo osób, które będzie zdrowiało i wtedy osiągniemy pewien stan plateau – dodał.

Według niego zachorowania na koronawirusa skończą się wtedy, kiedy dostępna będzie szczepionka na SARS-coV-2. – Należy założyć, że to będzie za co najmniej półtora roku, jak nie dwa lata – ocenił.

Źródło: PAP