Zamknij

Eksperci: maseczki chirurgiczne można prać i wielokrotnie używać

29.01.2021 14:09

Niemal od początku pandemii koronawirusa obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Zwykle do tego celu wykorzystuje się maseczki chirurgiczne - lekkie, łatwo dostępne, tanie i jednorazowe. Przynajmniej tak sądzono. Okazuje się bowiem, że maseczki chirurgiczne też można prać i nosić kilka razy. Do takich wniosków doszli naukowcy z Włoch.

Maseczka chirurgiczna
fot. Shutterstock

Co miesiąc na całym świecie używa się 129 miliardów maseczek chirurgicznych. Tak wynika z obliczeń specjalistów w dziedzinie ekologii. Sumując zużycie jednorazowych maseczek w szkołach we Włoszech, specjaliści stwierdzili, że co tydzień są to 33 miliony.

Chociaż maseczki gwarantują ochronę przed koronawirusem, to jednocześnie stanowią zagrożenie dla środowiska. Jak korzystać z maseczek i dbać o środowisko?

Maseczka niejednorazowego użytku

Jednym z rozwiązań jest noszenie maseczek materiałowych składających się z kilku warstw z dodatkową kieszonką na wymienny filtr. Takie maseczki należy prać regularnie i prasować, ale można je nosić wielokrotnie.

Innym rozwiązaniem jest pranie maseczek chirurgicznych (sprzedawanych jako jednorazowe) w pralce. Eksperci organizacji Altroconsumo przetestowali 80 próbek jednorazowych maseczek, dystrybuowanych we włoskich szkołach. Zapewnili, że po pięciu praniach w pralce w temperaturze 60 stopni pozostały one niezmienione. Przeprowadzone następnie badania potwierdziły, że dalej są w dobrym stanie i zapewniają ochronę sanitarną.

Podobne testy zostały przeprowadzone we Francji, gdzie stwierdzono, że maseczki chirurgiczne mogą być używane nawet 10 razy, po kolejnym praniu nie tracąc swej skuteczności.

Ivo Tarantino z włoskiego stowarzyszenia konsumenckiego powiedział, że wyniki badań mogą skłonić do przemyślenia sposobu użycia jednorazowych maseczek i zredukować ich marnowanie.

Źródło: PAP