Zamknij

Maseczki nie wpływają znacząco na ilość wdychanego tlenu

08.10.2020 10:29

Boisz się, że nosząc maseczkę zabraknie ci tlenu? Wyniki najnowszych badań mogą cię uspokoić. Okazuje się, że maseczki zakrywające twarz mają znikomy wpływ na ilość wdychanego tlenu i wydychanego dwutlenku węgla.

Jan Bielecki/East News
fot. Jan Bielecki/East News

Badania, które ukazały się w czasopiśmie ''Annals of the American Thoracic Society'', przyczyniają się do obalenia niektórych mitów dotyczących stosowania masek na twarz w kontekście trwającej pandemii COVID-19.

Główna droga przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 to droga kropelkowa, czyli wdychanie wydalonych wcześniej przez osobę zakażoną wydzielin z ust. Zwykle dzieje się tak, gdy inna osoba kaszle, kicha lub mówi, wytwarzając kropelki lub aerozole, które przenoszą wirusa. Dlatego maski odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu narażenia na wirusa i ograniczaniu ilości wirusa w przestrzeni publicznej.

Wiele osób twierdzi jednak, że maski zmniejszają ilość wdychanego tlenu lub zwiększają ilość wydychanego dwutlenku węgla i z tego powodu stanowią zagrożenie dla zdrowia. Teraz naukowcy obalili tą teorię, przeprowadzając ważne badanie.

Skutki noszenia maski mogą być ''co najwyżej minimalne''

Aby przetestować, czy maseczki naprawdę ograniczają ilość wdychanego tlenu, naukowcy zrekrutowali 15 lekarzy, którzy nie mieli problemów zdrowotnych wpływających na ich płuca, oraz 15 chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Chorzy przebywali w szpitalu, aby lekarze mogli sprawdzać poziom tlenu. Monitorowanie obejmowało między innymi poziom tlenu we krwi sprawdzany badaniem krwi przed i po 6-minutowym marszu. Ćwiczenie to zostało wykonane w masce, zgodnie z protokołem szpitalnym podczas pandemii.

Naukowcy wykorzystali monitor LifeSense, aby sprawdzić poziom powietrza w pomieszczeniu, a następnie stale dokonywali pomiarów, gdy uczestnicy nosili maski.

Wnioski? Naukowcy nie znaleźli żadnych klinicznie istotnych zmian w żadnym z pomiarów dwutlenku węgla podczas wydechu. Nie stwierdzili też zmian poziomu tlenu we krwi po 5 lub 30 minutach noszenia maski podczas odpoczynku.

loader

Zgodnie z oczekiwaniami uczestnicy z POChP mieli niższy poziom tlenu we krwi niż osoby bez choroby układu oddechowego. Jednak u żadnego z chorych z POChP nie zarejestrowano większych zmian w wymianie gazowej z powodu noszenia maski.

- Pokazujemy, że skutki są co najwyżej minimalne, nawet u osób z bardzo poważnymi zaburzeniami czynności płuc - powiedział autor badań, dr Michael Campos, z Miami Veterans Administration Medical Center i Miller School of Medicine na Uniwersytecie w Miami.

Badanie sugeruje, że jeśli dana osoba odczuwa duszność podczas noszenia maski, nie jest to wynikiem obniżonego poziomu tlenu ani wzrostu poziomu dwutlenku węgla.

Dr Campos wyjaśnia: ''Duszność odczuwana przez niektórych podczas noszenia masek, nie jest wynikiem zmian w wymianie gazowej. Jest to prawdopodobnie spowodowane ograniczeniem przepływu powietrza przez maskę, w szczególności, gdy podczas wysiłku wymagana jest silniejsza wentylacja''.

Źródło: medicalnewstoday.com