Zamknij

5 najczęściej popełnianych błędów podczas noszenia maseczek

23.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:19

Od 16 kwietnia każdy z nas ma obowiązek noszenia maseczki. Teoretycznie każdy, wie jak jej używać. Jednak w praktyce wygląda to różnie. Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów w noszeniu maseczki, które popełnia większość z nas. 

Maseczki: jakie błędy popełniamy w czasie ich noszenia?
fot. Shutterstock

Maseczki: 5 najczęściej popełnianych błędów podczas noszenia

1. Nosimy maseczkę za długo

Maseczki jednorazowe, podobnie jak chusteczek higienicznych czy rękawiczek gumowych, możemy użyć tylko raz. Magdalena Sułek-Domańska z Centrum Utylizacji wyjaśnia – zwykła maseczka chirurgiczna po 40 minutach, do godziny jest już zwilgotniała od naszego oddechu – czyli po prostu zużyta. Wilgotna maseczka, noszona zbyt długo nie ma szans ochronić nas przed wirusami.

2. Za rzadkie pranie maseczki

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku po wykorzystaniu należy prać w pralce w temperaturze 60 stopni przez ok. 45 minut. Jest to zalecane, ponieważ koronawirus ginie w temperaturze dopiero 60 st. C. Pranie w niższych temperaturach nic nie daje.

3. Dotykanie maseczki i ściąganie jej  z nosa

Koronawirus może się utrzymać na maseczce, nawet do 4-6 dni. Ruszając maseczką w jakikolwiek sposób, rozprowadzamy bakterie po naszej twarzy. Takie ściąganie i zakładanie maseczki sprawia, że rozprowadzamy wirusy.

4. Źle dopasowana maseczka

Maskę zakładamy umytymi, zdezynfekowanymi dłońmi. Musi przylegać do twarzy. Nie może odstawać. Nie może być za duża. Jeśli mamy okulary to zakładamy je po nałożeniu maseczki.

5. Maseczkę zdejmujemy od tyłu, ściągając najpierw gumki z uszu

Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyć za wiązanie z tyłu i je rozwiąż (jeśli maska zaczepiana jest na uszy, to zacznij po kolei zdejmować każde łączenie). Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą. Ograniczamy dotykanie maski do minimum, żeby być bezpiecznymi.

Pamiętaj – maseczki są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk.

 Źródło: Dzień Dobry TVN