Oceń
Od wiosny 2020 r., czyli od początku epidemii, znane od lat niefarmakologiczne metody zwalczania infekcji dróg oddechowych, takie jak maseczki, dystans czy dezynfekcja rąk, były zalecane, by ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Do tej pory jednak badacze nie dysponowali wystarczającą liczbą danych do wyciągnięcia konkretnych wniosków na temat efektywności noszenia maseczek, mycia rąk czy przestrzegania zasad społecznego dystansu w odniesieniu do epidemii koronawirusa. Teraz się to zmieniło.
Noszenie maseczki zmniejsza ryzyko o ponad połowę
Wyniki ponad 30 niezależnych badań z całego świata udowodniły, że noszenie maseczek zmniejsza częstotliwość występowania COVID-19 i jest najskuteczniejszą niefarmakologiczną metodą walki z pandemią koronawirusa. Ryzyko zakażenia jest mniejsze o ponad połowę, czyli o 53 proc.
Metaanaliza wykazała też zmniejszenie częstości występowania wirusa SARS-CoV-2 o 25 proc. w przypadku zachowania dystansu społecznego. Mycie rąk również zmniejsza częstość występowania COVID-19 – o 53 proc. – choć ilość uwzględnionych w analizie badań nie była duża.
– Systematyczny przegląd i metaanaliza sugerują, że kilka środków ochrony osobistej i społecznej – w tym mycie rąk, noszenie maseczek i dystans społeczny – wiążą się ze zmniejszeniem częstotliwości występowania COVID-19 – napisali badacze w brytyjskim naukowym czasopiśmie medycznym „The BMJ”.
Jak informuje brytyjski „The Guardian”, naukowcy wskazali na konieczność utrzymania obostrzeń zakładających zakrywanie twarzy, dystans społeczny i prowadzenie kampanii przypominających o konieczności regularnego mycia rąk. Wszystkie te działania powinny uzupełniać programy szczepień przeciwko COVID-19.
Koronawirus nadal groźny dla świata
W listopadzie globalna liczba przypadków zachorowań na COVID-19 przekroczyła 250 mln. Na całym świecie liczba zakażonych co trzy miesiące zwiększa się o 50 mln osób – wciąż dominuje wariant Delta. Każdego dnia umierają tysiące zakażonych koronawirusem.
W Polsce od początku pandemii potwierdzono zakażenia koronawirusem u nieco ponad 3 mln 300 tys. osób. Zmarło 80 399 Polaków chorych na COVID-19.
Źródło: PAP / The Guardian / TT: @k_pyrc / TT: @MZ_GOV_PL
Oceń artykuł