Zamknij

Czy maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem? Są wyniki badań

19.11.2021
Aktualizacja: 20.11.2021 15:56
Maseczka zmniejsza ryzyko COVID-19
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Naukowcy nareszcie sprawdzili, w jakim stopniu noszenie maseczek zapobiega rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19. Okazuje się, że jest znaczące. Naukowcy podkreślają jednak, że wciąż kluczową metodą zapobiegania infekcjom SARS-CoV-2 są szczepienia.

Od wiosny 2020 r., czyli od początku epidemii, znane od lat niefarmakologiczne metody zwalczania infekcji dróg oddechowych, takie jak maseczki, dystans czy dezynfekcja rąk, były zalecane, by ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Do tej pory jednak badacze nie dysponowali wystarczającą liczbą danych do wyciągnięcia konkretnych wniosków na temat efektywności noszenia maseczek, mycia rąk czy przestrzegania zasad społecznego dystansu w odniesieniu do epidemii koronawirusa. Teraz się to zmieniło.

Noszenie maseczki zmniejsza ryzyko o ponad połowę

Wyniki ponad 30 niezależnych badań z całego świata udowodniły, że noszenie maseczek zmniejsza częstotliwość występowania COVID-19 i jest najskuteczniejszą niefarmakologiczną metodą walki z pandemią koronawirusa. Ryzyko zakażenia jest mniejsze o ponad połowę, czyli o 53 proc.

Metaanaliza wykazała też zmniejszenie częstości występowania wirusa SARS-CoV-2 o 25 proc. w przypadku zachowania dystansu społecznego. Mycie rąk również zmniejsza częstość występowania COVID-19 – o 53 proc. – choć ilość uwzględnionych w analizie badań nie była duża.

– Systematyczny przegląd i metaanaliza sugerują, że kilka środków ochrony osobistej i społecznej – w tym mycie rąk, noszenie maseczek i dystans społeczny – wiążą się ze zmniejszeniem częstotliwości występowania COVID-19 – napisali badacze w brytyjskim naukowym czasopiśmie medycznym „The BMJ”.

Jak informuje brytyjski „The Guardian”, naukowcy wskazali na konieczność utrzymania obostrzeń zakładających zakrywanie twarzy, dystans społeczny i prowadzenie kampanii przypominających o konieczności regularnego mycia rąk. Wszystkie te działania powinny uzupełniać programy szczepień przeciwko COVID-19.

Koronawirus nadal groźny dla świata

W listopadzie globalna liczba przypadków zachorowań na COVID-19 przekroczyła 250 mln. Na całym świecie liczba zakażonych co trzy miesiące zwiększa się o 50 mln osób – wciąż dominuje wariant Delta. Każdego dnia umierają tysiące zakażonych koronawirusem.

W Polsce od początku pandemii potwierdzono zakażenia koronawirusem u nieco ponad 3 mln 300 tys. osób. Zmarło 80 399 Polaków chorych na COVID-19.

Źródło: PAP / The Guardian / TT: @k_pyrc / TT: @MZ_GOV_PL