Mamy coraz większy problem z boreliozą. Liczba chorych wzrasta

07.08.2017 13:14
Mamy coraz większy problem z boreliozą. Liczba chorych wzrasta
fot. imago stock&people/East News

Sanepid ogłosił, że w pierwszym półroczu 2017 na Mazowszu na boreliozę zachorowało już 779 osób. To prawie o 30 proc. więcej niż w podobnym okresie rok wcześniej.

Wśród chorób odkleszczowych mieszkańcom Mazowsza najbardziej grozi borelioza. W samej Warszawie w pierwszej połowie roku zdiagnozowano ją u 185 pacjentów. Rok wcześniej w podobnym okresie było ich "tylko" 199 a w skali całego województwa 564.

Kleszczowe zapalenie mózgu, na które można się zaszczepić stanowi wyraźnie mniejsze zagrożenie. W porównaniu do boreliozy przypadki KZM są zdecydowanie rzadsze.

Szacuje się, że w ślinie od 30 do 40 proc. tych pajęczaków znajdują się krętki Borrelli, czyli bakterie, które mogą powodować boreliozę.

Zachorowania na najpopularniejsze choroby odkleszczowe na Mazowszu:

Zrzut ekranu 2017-08-07 o 12.44.30

Zachorowania na najpopularniejsze choroby odkleszczowe w Warszawie:

Zrzut ekranu 2017-08-07 o 13.04.05 1

fot. WSSE Warszawa

Jak się chronić przed kleszczami? Sprawdź, co radzi GIS!

Zrzut ekranu 2017-08-07 o 12.22.03 1

Ze względu na to, że kleszcze ograniczają aktywność podczas wysokich temperatur, szczyt ich aktywności przypada wtedy, gdy robi się nieco chłodniej. Pierwsza faza "sezonu na kleszcze" przypada od marca do czerwca a druga w okolicach września. Zwykle przestają być aktywne na przełomie października i listopada, ale przez anomalie pogodowe nie można wykluczyć, że mogą nas zaatakować także w innych miesiącach roku.

Najbezpieczniejszą porą dnia, w której jesteśmy najmniej narażeni na to, że kleszcze będą na nas żerować jest południe. Ich aktywność nasila się w godzinach popołudniowych.

Najczęściej żyjątka te egzystują na skraju lasu, na wysokości około 1-1,5 metra, głównie na krzewach, w chwastach lub w zaroślach. Lubią przebywać na spodniej stronie liści. Warto uważać na nogi, ponieważ kleszcze często spadają na nasze kończyny i potem powoli wspinają się na te partie ciała, które ulokowane są nieco wyżej.

Pamiętaj, że ryzyko ataku kleszczy można ograniczyć przez:

  • noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
  • stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna
  • dokładne obejrzenie całego ciała oraz włosów i ubrań (na których mogą przeżyć przez wiele miesięcy) po wycieczce do lasu lub pobycie w miejscu ich aktywności. 

Stało się! Zaatakował nas kleszcz! Co robić?

• po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. W tym celu należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
• nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
• miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
• gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet w przypadku, gdy kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Zagłosuj

Czy zdarzyło Ci się samodzielnie usuwać kleszcza - sobie, swoim bliskim albo zwierzętom?

Liczba głosów:

______

zdrowie.radiozet.pl/GIS/π