Oceń
Zakażenia wirusem małpiej ospy wykryto już w kilku europejskich państwach, w tym w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwecji, a także w USA i w Kanadzie. Każdego dnia diagnozowane są nowe przypadki zakażeń. Eksperci apelują, by zwrócić uwagę na dwa objawy, które mogą wskazywać na małpią ospę.
Wirus ospy małpiej jest ortopokswirusem wywołującym chorobę o objawach podobnych do ospy prawdziwej, ale o mniejszym nasileniu. Ospa prawdziwa, której wirus jest "kuzynem" małpiej ospy została uznana za chorobę wyeliminowaną w 1980 roku, jednak małpia ospa nadal występuje w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej.
Wirus ospy małp rozprzestrzenił się w kilku europejskich państwach — najwięcej zakażeń potwierdzono do tej pory w Wielkiej Brytanii. Zakażenia wykryto również w Ameryce Północnej.
Brytyjska Agencja Zdrowia Publicznego (UKHSA) zaapelowała, by zwrócić uwagę na dwa kluczowe objawy małpiej ospy.
Eksperci proszą o zachowanie czujności i nielekceważenie objawów. Małpia ospa jest chorobą zaraźliwą, która może przenosić się między ludźmi przez bliski kontakt (drogą kropelkową, drogą płciową, kontakt z płynami ustrojowymi). Chorzy muszą być leczenie w szpitalu na oddziale chorób zakaźnych.
Małpia ospa. Zwróć uwagę na te dwa objawy
W informacji udostępnionej przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia na Twitterze dyrektor ds. Zdrowia publicznego, profesor Kevin Fenton, poinformował: "Niedawno zdiagnozowaliśmy wiele nowych przypadków ospy małpiej w Anglii, szczególnie w aglomeracji Londynu." Ostrzegł, by zwrócić uwagę na dwa objawy, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem ospy małpiej. "W tym momencie prosimy wszystkich, aby byli świadomi oznak i objawów, które obejmują wysypki wokół ust, a także wokół narządów płciowych" - dodał.
Początkowe objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i ogólne wyczerpanie. Następnie może rozwinąć się wysypka: często zaczyna się od twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na narządy płciowe. Wysypka zmienia się i przechodzi przez różne etapy. Może wyglądać jak ospa wietrzna lub kiła, zanim ostatecznie utworzy się strup, który później odpada.
Źródło: mirror.co.uk
Oceń artykuł