Zamknij

Małpia ospa: test na wirusa. Jak wykryć zakażenie? [diagnostyka]

31.05.2022
Aktualizacja: 31.05.2022 15:30

Każdego dnia wykrywane są nowe przypadki zakażeń małpią ospą. Choć choroba nie dotarła jeszcze do Polski, to eksperci przekonują, że potwierdzenie pierwszego zakażenia jest zaledwie kwestią czasu. Dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy wystąpią objawy zakażenia. Jaki test wykonać, by wykryć małpią ospę? WYJAŚNIAMY.

Test na małpią ospę
fot. Davor Puklavec/PIXSELL/Press Association/East News

Małpia ospa jest zoonozą, czyli odzwierzęcą chorobą zakaźną, która w sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może się przenosić również z człowieka na człowieka. Chorobę wywołuje wirus należący do rodzaju Orthopoxvirus.

We wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zachorowania u ludzi wyłącznie w krajach afrykańskich, w których występują przenoszące wirusa MPXV gryzonie afrykańskie. Poza Afrykę były zawlekane pojedyncze przypadki, które nie stanowiły źródła ognisk zachorowań. Obecnie przypadki ospy małpiej w postaci ognisk zachorowań obejmujących po kilkadziesiąt osób pojawiły się m.in. w: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii.

Test na małpią ospę. Jak wykryć zakażenie?

Badania diagnostyczne (testy) w kierunku zakażenia wirusem małpiej ospy MPXV są wykonywane wyłącznie w specjalistycznych laboratoriach. Badanie polega na pobraniu materiału od pacjenta (próbka krwi, wydzieliny z pęcherzyków) i przebadaniu go testem PCR pod kątem obecności materiału genetycznego wirusa. 

Wykonanie testu jest możliwe jedynie po wcześniejszym zgłoszeniu pacjenta przez personel medyczny. Jeśli u pacjenta występują takie objawy, jak gorączka, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, ogólne rozbicie, osłabienie, miejscowe lub uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, a także zmiany na skórze (krostki lub pęcherzyki, strupy, na skórze całego ciała, lub/i powierzchni dłoni i powierzchni podeszwy stóp), to może on zostać skierowany do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie zostanie pobrany materiał do badania.

Warto wiedzieć, że przebieg zakażeń obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gov.pl