Zamknij

Afrykańska choroba zakaźna wykryta w Europie. Czy małpia ospa jest groźna?

11.06.2021 17:01
The Canadian Press/Associated Press/East News
fot. The Canadian Press/Associated Press/East News

W Wielkiej Brytanii wykryto przypadki małpiej ospy - zakaźnej choroby odzwierzęcej, która bardzo rzadko występuje poza granicami Afryki. Czy małpia ospa jest groźna? Czy może się rozprzestrzeniać? Sprawdź, jak rozpoznać objawy małpiej ospy.

Na północy Walii wykryto dwa przypadki małpiej ospy, choroby zakaźnej rzadko występującej poza Afryką. Oba przypadki dotyczą osób z tego samego gospodarstwa domowego, które zakaziły się wirusem za granicą, z czego tylko jedna nadal pozostaje w szpitalu.

Ospa małpia - tropikalna choroba zakaźna. Czy jest groźna?

Ospa małpia to rzadka, zakaźna choroba odzwierzęca wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.

Ospa małpia wywołuje objawy grypopodobne i pęcherze na skórze. Może się ona rozprzestrzeniać między ludźmi poprzez kontakt przez skórę, kaszel i kichanie, a także dotykanie skażonych ubrań lub pościeli. 

Objawy małpiej ospy:

  • wysoka gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • wysypka na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej - początkowo wykwity plamiste, następnie pęcherzykowe, a w przypadku nadkażeń bakteryjnych również krosty,
  • bóle głowy, mięśni, gardła,
  • kaszel,
  • ogólne osłabienie.

W ciężkiej postaci uogólniona wysypka pokrywa całe ciało, łącznie ze skórą owłosioną głowy.

Przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka jest jednak rzadkie, bo widoczne objawy, które występują prawie w każdym przypadku, ułatwiają wczesne wykrycie choroby i szybkie odizolowanie zakażonych. Natomiast śmiertelność wśród zakażonych jest dość wysoka, bo według danych Światowej Organizacji Zdrowia, umiera do 10 proc. chorych, najczęściej w młodszych grupach wiekowych.

Nie ma specyficznego leczenia zalecanego w przypadku ospy małpiej, ale szczepionka chroniąca przed ospą prawdziwą jest w ok. 85 proc. skuteczna również w przypadku tej choroby.

Ospa małpia została po raz pierwszy odkryta w 1958 roku, a pierwszy odnotowany przypadek u człowieka miał miejsce w Demokratycznej Republice Konga w 1970 roku. Pierwsze zakażenia poza Afryką stwierdzono w USA w 2003 roku. W Wielkiej Brytanii do tej pory miały miejsce cztery zakażenia tym wirusem - w latach 2018 i 2019. Wszystkie brytyjskie przypadki miały bezpośrednio lub pośrednio źródła w Nigerii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP, medycynatropikalna.pl