Zamknij

Afrykańska choroba zakaźna wykryta w Europie. Czy małpia ospa jest groźna?

11.06.2021 17:01

W Wielkiej Brytanii wykryto przypadki małpiej ospy - zakaźnej choroby odzwierzęcej, która bardzo rzadko występuje poza granicami Afryki. Czy małpia ospa jest groźna? Czy może się rozprzestrzeniać? Sprawdź, jak rozpoznać objawy małpiej ospy.

The Canadian Press/Associated Press/East News
fot. The Canadian Press/Associated Press/East News

Na północy Walii wykryto dwa przypadki małpiej ospy, choroby zakaźnej rzadko występującej poza Afryką. Oba przypadki dotyczą osób z tego samego gospodarstwa domowego, które zakaziły się wirusem za granicą, z czego tylko jedna nadal pozostaje w szpitalu.

Ospa małpia - tropikalna choroba zakaźna. Czy jest groźna?

Ospa małpia to rzadka, zakaźna choroba odzwierzęca wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.

Ospa małpia wywołuje objawy grypopodobne i pęcherze na skórze. Może się ona rozprzestrzeniać między ludźmi poprzez kontakt przez skórę, kaszel i kichanie, a także dotykanie skażonych ubrań lub pościeli. 

Objawy małpiej ospy:

  • wysoka gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • wysypka na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej - początkowo wykwity plamiste, następnie pęcherzykowe, a w przypadku nadkażeń bakteryjnych również krosty,
  • bóle głowy, mięśni, gardła,
  • kaszel,
  • ogólne osłabienie.

W ciężkiej postaci uogólniona wysypka pokrywa całe ciało, łącznie ze skórą owłosioną głowy.

Przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka jest jednak rzadkie, bo widoczne objawy, które występują prawie w każdym przypadku, ułatwiają wczesne wykrycie choroby i szybkie odizolowanie zakażonych. Natomiast śmiertelność wśród zakażonych jest dość wysoka, bo według danych Światowej Organizacji Zdrowia, umiera do 10 proc. chorych, najczęściej w młodszych grupach wiekowych.

Nie ma specyficznego leczenia zalecanego w przypadku ospy małpiej, ale szczepionka chroniąca przed ospą prawdziwą jest w ok. 85 proc. skuteczna również w przypadku tej choroby.

Ospa małpia została po raz pierwszy odkryta w 1958 roku, a pierwszy odnotowany przypadek u człowieka miał miejsce w Demokratycznej Republice Konga w 1970 roku. Pierwsze zakażenia poza Afryką stwierdzono w USA w 2003 roku. W Wielkiej Brytanii do tej pory miały miejsce cztery zakażenia tym wirusem - w latach 2018 i 2019. Wszystkie brytyjskie przypadki miały bezpośrednio lub pośrednio źródła w Nigerii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP, medycynatropikalna.pl