Zamknij

Małpia ospa: jak wygląda wysypka? [ZDJĘCIE]

24.05.2022
Aktualizacja: 24.05.2022 16:36
Cynthia S. Goldsmith, Russell Regnery/CDC/Science Photo Library/
fot. Cynthia S. Goldsmith, Russell Regnery/CDC/Science Photo Library/

Wysypka jest charakterystycznym objawem małpiej ospy. Występuje u wszystkich chorych i trudno ją przeoczyć. Po czym poznać, że wysypka jest objawem zakażenia wirusem małpiej ospy? Zobacz opis i ZDJĘCIE wysypki.

Małpia ospa to odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.

Po zakażeniu wirusem małpiej ospy następuje okres inkubacji, który trwa średnio 7-14 dni. Następnie zaczynają pojawiać się objawy, takie jak gorączka, złe samopoczucie, ból głowy, osłabienie. Objawy te poprzedzają wysypkę — charakterystyczny objaw choroby. 

Wysypka jako objaw małpiej ospy. Jak ją rozpoznać?

Wysypka skórna występująca w przebiegu małpiej ospy zwykle zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Ewolucja zmian przebiega w czterech stadiach — plamkowym, grudkowym, pęcherzykowym i krostkowym — zanim pojawią się strupy, który ostatecznie odpadną.

Wysypka przy ospie małpiej pojawia się po 1-5 dniach od wystąpienia pierwszych objawów.

CDC/Associated Press/East News

CDC/Associated Press/East News

‧ fot. CDC/Associated Press/East News

Cechy wysypki:

Wysypka plamista zaczyna się na twarzy i obejmuje ramiona i nogi, a następnie dłonie i stopy. Zwykle rozprzestrzenia się na wszystkie części ciała w ciągu 24 godzin, koncentrując się najbardziej na twarzy, ramionach i nogach. Pierwsze zmiany mogą też pojawić się w jamie ustnej.

Po mniej więcej trzech dniach plamki zmieniają się w grudki (ze zmian płaskich na wypukłe).

Następnie grudki zmieniają się w pęcherzyki (wypukłe i wypełnione płynem).

Po ok. sześciu, siedmiu dniach zmiany stają się krostkowate (wypełnione nieprzejrzystym płynem), ostro wypukłe, zwykle okrągłe i jędrne głęboko osadzone. 

 Krosty pękają i w ich miejscu tworzą się strupy.

Strupy utrzymują się przez mniej więcej tydzień, zanim zaczną odpadać. Po odpadnięciu strupków mogą pozostać blizny i/lub obszary odbarwionej skóry. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk, dcd.gov