Zamknij

Małpia ospa atakuje Brytyjczyków. Co to za choroba?

10.05.2022 09:16
Małpia ospa atakuje. Co to za choroba?
fot. Shutterstock

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała o kilku przypadkach małpiej ospy w Wielkiej Brytanii. Jak objawia się ta choroba i czy może rozprzestrzenić się po Europie?

  1. Małpia ospa: co to za choroba?
  2. Objawy małpiej ospy
  3. Małpia ospa: leczenie. Czy szczepionka na ospę chroni przed zachorowaniem?

Zakażeni pacjenci niedawno wrócili z  Nigerii, gdzie mogli mieć kontakt z patogenem. Obecnie są oni leczeni w Guy's Hospital w Londynie. Brytyjskie służby odizolowały pacjentów i sprawdzają, z kim mieli kontakt, zanim trafili do szpitala. Jak informują lekarze, stan pacjentów jest stabilny. Pierwsze przypadki małpiej ospy w Anglii odnotowano w 2018 roku. Nowe zakażenia w dobie pandemii koronawirusa są jednak niepokojące. Według danych WHO, przypadki śmiertelne stanowią aż 10 procent wśród zakażonych małpią ospą.

Małpia ospa: co to za choroba?

Małpia ospa to rzadka, tropikalna choroba odzwierzęca, która rzadko dotyka ludzi. Jest wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Do zakażenia człowieka dochodzi głównie poprzez ugryzienie przez chore zwierzęta lub bezpośredni kontakt z nimi (ich krwią lub płynami ustrojowymi). Małpią ospę u człowieka diagnozuje się niezwykle rzadko. W 2018 r. potwierdzono 14 zachorowań w Republice Środkowoafrykańskiej, w 2017 r. 88 zachorowań w Kongo, ponad 100 w Nigerii.

Objawy małpiej ospy

Okres wylęgania się małpiej ospy wynosi około 12 dni. Na początku może wystąpić gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Po 3 dniach od zakażenia w obrębie błon śluzowych i na skórze pojawia się charakterystyczna wysypka. W ciężkim przebiegu małpiej ospy krosty pojawiają się na powierzchni całego ciała, również na owłosionej skórze łowy. Oprócz tego, u chorego może wystąpić:

  • ból głowy
  • osłabienie
  • bóle mięśni
  • kaszel
  • ból gardła

Małpia ospa: leczenie. Czy szczepionka na ospę chroni przed zachorowaniem?

Leczenie małpiej ospy polega na podawaniu leków przeciwwirusowych, które łagodzą objawy choroby. Jeśli chodzi o profilaktykę małpiej ospy, ważne jest unikanie kontaktu ze zwierzętami tropikalnymi. Wysoką skuteczność wykazuje szczepionka przeciw tradycyjnej ospie (ok.85 procent), jednak nie stosuje się jej od kilkudziesięciu lat. Mimo to, zagrożenie małpią ospą w przypadku ludzi określane jest jako niskie.

Źródło: bbc.com, gov.uk, medycynatropikalna.pl