Malaria: najczęstsza choroba zakaźna na świecie. Zagraża też Polakom

Monika Piorun
25.04.2018
Aktualizacja: 12.03.2019 16:22
Malaria: objawy, leczenie, komary, ukąszenia, jak się chronić przed chorobą?
fot. Shutterstock

Maleńkie, ważące zaledwie 2 miligramy komary, który żyją nie więcej niż miesiąc, należą do najbardziej śmiercionośnych zwierząt na Ziemi. Przenoszony przez nie pasożytniczy pierwotniak odpowiada za chorobę powodującą trzy czwarte zgonów dzieci poniżej 5. roku życia na świecie. Nawet w Polsce średnio co pół roku ktoś umiera z jej powodu. 25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Malarią.

Malaria (zwana również zimnicą) zagraża połowie ludzi na Ziemi, co dwie minuty umiera jej powodu jedno dziecko. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku choruje na nią około 200 milionów osób na całym świecie.

Choć większość z nas uważa, że problem malarii dotyczy głównie Afryki, to jednak nawet Europa nie jest od niego wolna. Każdego roku około 30 tys. Europejczyków zaraża się malarią, najczęściej podczas egzotycznych wakacji. Jak potwierdzają specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, w Polsce średnio co pół roku ktoś umiera z powodu malarii.

Nieleczona choroba jest nie tylko śmiertelnie niebezpieczna, ale także może przyczyniać się m.in. do anemii, nagłego spadku ciśnienia krwi, odwodnieniahipoglikemii, żółtaczki, obrzęku płuc, niewydolności nerek, uszkodzeń mózgu, ostrej niewydolności oddechowej a nawet poważnych powikłań w czasie ciąży.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Malarią, który obchodzimy co roku 25 kwietnia, prezentujemy niezwykle wymowne kompendium wiedzy na temat najczęstszej choroby zakaźnej na świecie.

Malaria: wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie [GALERIA]

Zrzut ekranu 2018-04-25 o 15.20.32
Zrzut ekranu 2018-04-25 o 15.21.16 1
Zrzut ekranu 2018-04-25 o 15.22.25 1

Grafika: euroClinx na podstawie następujących źródeł:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π