Zamknij

Malaria: groźniejsza niż myślisz. Choroba dotyka również turystów

27.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:42

Myślisz, że malaria Cię nie dotyczy? Jeśli lubisz dalekie podróże, to jesteś w niebezpieczeństwie. Ta niezwykle groźna, tropikalna choroba nie występuje co prawda w Polsce, ale w wielu krajach afrykańskich i azjatyckich wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Jeśli rozważasz wycieczkę do krajów egzotycznych, musisz wiedzieć więcej o zabezpieczeniu przed malarią. Sprawdź, co to za choroba.

Malaria: groźniejsza niż myślisz. Choroba dotyka również turystów
fot. Shutterstock

Malaria (zimnica) to niezwykle groźna tropikalna choroba zakaźna, którą wywołują pierwotniaki z rodzaju Plasmodium. Malaria jest poważnym problemem zdrowotnym mieszkańców krajów tropikalnych, ale stanowi również główną, zakaźną przyczynę śmierci osób podróżujących do tropiku.

Choroba przenoszona jest przez komary. Samice komara widliszka Anopheles są zarówno źródłem, jak i przenosicielem pasożyta. Żywiące się krwią ludzką komarzyce wraz ze śliną wprowadzają do organizmu człowieka pasożyty, które wraz z krwią docierają do wątroby, gdzie wielokrotnie dzielą się i przekształcają.

Po 9-16 dniach od wprowadzenia do organizmu, patogeny wracają do krwi i przechodzą do erytrocytów, gdzie po raz kolejny ulegają podziałom doprowadzając ostatecznie do zniszczenia całej komórki. Działanie patogenów wywołuje niedokrwistość i gorączkę.

Gdzie można zarazić się malarią? Największe ryzyko zakażenia występuje na Karaibach, w Meksyku, Ameryce Środkowej, niektórych regionach Bliskiego Wschodu, na subkontynencie indyjskim, w Afryce Subsaharyjskiej, Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej, Wietnamie, na pograniczu między Kambodżą a Tajlandią, Myanmarem/Birmą a Tajlandią.

Podróże do krajów tropikalnych stały się w ostatnich latach popularne, dlatego malaria nie omija również turystów. Rocznie w Polsce notuje się kilkadziesiąt zachorowań na tę chorobę. 

Objawy malarii

Objawy malarii przypominają grypę. Pojawiają się po minimum 7 dniach od zakażenia, a przez ten czas chory nie czuje się źle. Początkowo występuje wysoka gorączka 40 – 41°C z towarzyszącym bólem głowy, bólem karku, dreszczami, bólami mięśniowymi, nudnościami. Następnie mogą pojawić się wymioty, biegunka i kaszel a także dysuria, żółtaczka.

Malaria może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. Objawy pojawiają się nagle, szybko narastają i są przyczyną bezpośredniego zagrożenia życia człowieka. Osoby, które ,,wyjdą'' z malarii często cierpią na powikłania.

Skutkiem malarii może być:

  • Zimnica mózgowa
  • Obrzęk płuc 
  • Ostra niewydolność nerek, niewydolność krążenia z niedociśnieniem, wstrząs hypowolemiczny
  • Ciężka hemoliza wewnątrznaczyniowa
  • Hemoglobinuria, czarnomocz, hyperpyreksia (ekstremalnie wysoka gorączka)
  • Żółtaczka hemolityczno-miąższowa
  • Głęboka niedokrwistość, krwotoki z nosa i przewodu pokarmowego
  • Hyperparazytemia
  • Hypoglikemia (niedocukrzenie)
  • Hyperkaliemia (nadmiar potasu w surowicy krwi)

Zapobieganie malarii

Niestety, nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko malarii. Podróżni podróżujący do krajów, w których występuje duże zagrożenie zakażenia malarią, mogą zapobiegawczo przyjmować leki przeciwmalaryczne jeszcze przed wyjazdem, w czasie pobytu, oraz po powrocie z wyjazdu.

Niezwykle ważne jest również samoświadomość, znajomość objawów malarii. Turyści powinni chronić się przed komarami pod moskitierą, przebywać w pomieszczeniach zabezpieczonych siatką w drzwiach i oknach, a także unikać miejsc, w których mogą występować skupiska komarów. 

Leczenie malarii

Podstawą leczenia malarii jest przyjmowanie preparatów działających przeciwko zarodźcom malarii. W Polsce chorzy na malarię leczeni są w specjalnych ośrodkach zajmujących się medycyną tropikalną. 

U wielu chorych na malarię konieczna jest intensywna terapia, podawanie kroplówek nawadniających organizm oraz leków przeciwgorączkowych, przeciwdrgawkowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zaszczepsiewiedza.pl; unicef.pl