Zamknij

MIS-A: zespół zapalny po zakażeniu koronawirusem u dorosłych

05.10.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 09:30

MIS-A, zespół zapalny u dorosłych, rozwijający się po zakażeniu koronawirusem, zabił co najmniej trzy osoby - ostrzega amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób CDC.

MIS-A
fot. Shutterstock

MIS-A (z ang. Multisystem Inflammatory Syndrome in Adults) to wieloukładowy zespół zapalny, "dorosła wersja" schorzenia zaobserwowanego początkowo u dzieci MIS-C (z ang. Multisystem Inflammatory Syndrome in Children). Nie jest w oczywisty sposób powiązany z koronawirusem, ale atakuje w okresie pandemii SARS-CoV-2. Może być śmiertelnie niebezpieczny.

MIS-A - zespół zapalny u dorosłych

CDC opisało przypadki 27 dorosłych w wieku od 21 do 50 lat, którzy mieli objawy wskazujące na wieloukładowy zespół zapalny. U chorych rozpoznano nieprawidłowe działanie różnych narządów - serca, wątroby i nerek - ale nie płuc.

Jedna trzecia pacjentów miała negatywny wynik testu obecność koronawirusa, ale pozytywny wynik testu serologicznego na obecność przeciwciał, co wskazuje, że byli oni zakażeni SARS-CoV-2 w przeszłości.

Objawy MIS-A:

  • gorączka,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • wysypka.

CDC poinformowało, że 10 z 27 pacjentów wymagało intensywnej terapii, trzech zostało zaintubowanych, a trzech zmarło. U dwóch młodych dorosłych pierwszym objawem był udar.

MIS-A uderza głównie w mniejszości rasowe i etniczne - podkreśla CDC.

MIS-A i MIS-C

MIS-C, występujący też w literaturze fachowej jako PIMS-TS (z ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome - Temporally Associated with SARS-CoV-2), to rozsiany stan zapalny w organizmie, który rozwija się u dzieci kilka tygodni po zakażeniu koronawirusem, zwykle u przypadków łagodnych lub bezobjawowych.

Ponieważ objawy MIS-C przypominają chorobę Kawasakiego, rzadką chorobę dziecięcą charakteryzującą się ostrym zapaleniem naczyń krwionośnych, początkowo lekarze myśleli, że to właśnie ona jest powikłaniem po zakażeniu koronawirusem. Z czasem wyodrębniono nowy zespół.

Objawy MIS-C:

  • gorączka,
  • wysypka,
  • obrzęk dłoni i stóp.

W skrajnych przypadkach pacjentom grozi zapalenie mięśnia sercowego, a także niewydolność serca i niewydolność nerek.

MIS-C w lipcu zaobserwowano również u dziecka w Polsce.

Źródło: edition.cnn.com