Zamknij

Long COVID u nastolatków może być przyczyną zaburzeń odżywiania

21.06.2022 11:11

Badanie przeprowadzone wśród uczniów angielskich szkół wykazało, że ponad 40 proc. nastolatków z tzw. long covid doświadcza problemów z odżywianiem. 

Dzieci w szkole
fot. imago stock&people/EAST NEWS

W Anglii przeprowadzono badania School Infection Survey (SIS), których celem było zbadanie stanu zdrowia dzieci i młodych nastolatków. Na pytania o zdrowie fizyczne i psychiczne podczas pandemii odpowiedziało 2966 uczniów w wieku 7-13 lat oraz rodzice 7448 dzieci do 7 roku życia. Osobną ankietę wypełniło 111 dyrektorów szkół.

Badacze ustalili, że w Anglii long covid dotknął 1,8 proc. dzieci w wieku do 7 lat i 4,8 proc. dzieci w wieku gimnazjalnym (do 13 roku życia). Aż 41,4 proc. badanych uczniów, którzy doświadczyli tzw. long covid (objawy choroby utrzymujące się co najmniej 12 tygodni) po przebytej chorobie COVID-19 zgłasza problemy z odżywianiem. Tylu ankietowanych odpowiedziało "tak" na co najmniej 2 z 5 pytań dotyczących trudności z odżywianiem - relacjonują autorzy badania. Większość tej grupy (42 proc.) stanowiły dziewczęta. Ten sam problem zgłosiło 17,5 proc. chłopców.

Prof. Punam Mangtani z LSHTM zwróciła uwagę, że w ankietach uczniowie przyznawali się do niskiej aktywności fizycznej podczas pandemii.

- Niepokojące jest to, że większość uczniów biorących udział w tym badaniu zgłaszała mniejszą dzienną aktywność fizyczną, niż zalecana dla zdrowego stylu życia, a stosunkowo wysoki odsetek zgłaszał zachowania związane z zaburzeniami odżywiania – powiedziała Mangtani.

Opublikowane wyniki badań wskazują, że dzieci ze szkół podstawowych były bardziej aktywne fizycznie podczas pandemii niż ich starsi koledzy i koleżanki. Aktywność fizyczną trwającą 60 min dziennie zgłosiło 25 proc. uczniów podstawek i 17,5 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych.

Badacze przyznają, że nie znaleźli związku między long covid a aktywnością fizyczną - czyli że nawet utrzymujące się objawy choroby nie osłabiały dzieci tak bardzo, by nie mogły one wykonywać ćwiczeń fizycznych. Potwierdzałoby to wcześniejsze ustalenia, że większość dzieci i młodych ludzi doświadcza łagodnych objawów i krótkiego okresu choroby COVID-19.

Badanie School Infection Survey (SIS) zostało przeprowadzone w marcu 2022 r. przez zespół badaczy reprezentujących London School od Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM), brytyjski urząd statystyczny (ONS) oraz brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA).

Źródło: PAP/Urszula Kaczorowska