Zamknij

Long COVID: objawy według WHO. Kiedy można stwierdzić długi COVID?

08.10.2021
Aktualizacja: 08.10.2021 12:55

Długi COVID, czyli long COVID tłumaczy się jako długotrwałe objawy zakażenia koronawirusem. Może to dotyczyć zarówno tych osób, które wymagały hospitalizacji z powodu COVID-19, jak i chorych, którzy znacznie lżej przeszli chorobę. WHO wyjaśnia, jak rozpoznać długi COVID. Zobacz objawy i kryteria rozpoznania.

Płytki oddech
fot. Shutterstock
  1. Long COVID: objawy. Jak rozpoznać długi COVID?
  2. Long COVID: definicja. Kiedy można stwierdzić długi COVID?

Czym jest długi COVID (long COVID)? WHO oblikowała definicję tzw. długiego COVIDu, zastrzegając, że została ona opracowana na podstawie dotychczasowych obserwacji i może się zmienić.

Na podstawie badań i obserwacji wyodrębniono objawy i kryteria potwierdzenie długiego COVIDu.

Long COVID: objawy. Jak rozpoznać długi COVID?

Z badań 270 tys. pacjentów, jakie przeprowadzili specjaliści Oxford University wynika, że co najmniej jeden objaw long-COVID występuje u 37 proc. chorych na COVID-19. Częściej zdarza się to u tych pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji, bo przebieg choroby był u nich cięższy.

Długi Covid może jednak występować także u tych, którzy łagodniej przeszli chorobę. Według badaczy Harvard University, którzy przebadali 50 tys. chorych, częściej zdarza się to u ludzi młodszych, poniżej 65. roku życia.

Long-COVID, czyli tzw. długi COVID najczęściej objawia się:

  • zmęczeniem,
  • spłyceniem oddechu,
  • zaburzeniami poznawczymi.

Jednak mogą występować także:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • zaburzenia smaku i węchu,
  • osłabienie mięśni,
  • kołatanie serca.

WHO zwraca uwagę, że choroba ta często utrudnia codziennie funkcjonowanie.

Częstym problemem po przechorowaniu COVID-19 są kłopoty z płucami. Z badań przeprowadzonych w Chinach opublikowanych przez ''Lancet'' wynika, że po 12 miesiącach od opuszczenia szpitala odczuwa je 20-30 proc. pacjentów z umiarkowaną postacią tej choroby oraz 54 proc. tych, którzy byli krytycznie chorzy.

U covidowców częściej po raz pierwszy wykrywane są choroby przewlekle, takie jak cukrzyca i zaburzenia neurologiczne. Wskazują na to obserwacje specjalistów z Harvardu.

Long COVID: definicja. Kiedy można stwierdzić długi COVID?

Według definicji opublikowanej przez WHO przy long-COVID najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji.

Musi ona utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i nie można jej wyjaśnić inną chorobą.

Objawy mogą się pojawić już w trakcie ostrej postaci choroby COVID-19, a potem nadal się utrzymują, ale też dają o sobie znać po raz pierwszy dopiero po wyzdrowieniu.

Większość dolegliwości długiego Covidu ustępuje po pewnym czasie, bez względu na to, jak ciężka była postać tego zakażenia. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają jednak, że u niektórych osób niektóre dolegliwości powracają.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński; WHO