Zamknij

Liszajec zakaźny to choroba skóry, którą łatwo się zarazić

08.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 20:42

Liszajec zakaźny to choroba skóry, która objawia się szybko pękającymi pęcherzykami, pozostawiającymi po sobie miękkie strupki w miodowym kolorze. To choroba bakteryjna, silnie zakaźna, którą łatwo zarażają się dzieci w żłobkach i przedszkolach. Dowiedz się, jak rozpoznać liszajec i jak go leczyć. 

Liszajec zakaźny na skórze dłoni
fot. Shutterstock

Liszajec zakaźny to częste, mocno zakaźne zakażenie skóry. Liszajec wywoływany jest przez zakażenie bakteriami gronkowca złocistego i paciorkowca

Liszajec zakaźny: objawy

Liszajec zakaźny to drobne, skupione, powierzchniowe i szybko pękające pęcherzyki na skórze o podłożu rumieniowym. Zmiany skórne po pęknięciu szybko przybierają postać miodowo-żółtych strupów. Liszajcowi zakaźnemu, oprócz zmian skórnych, nie towarzyszą inne objawy.

Liszajec zakaźny rozpoczyna się nagle, ale choroba ma łagodny przebieg. Objawy utrzymują się przez kilka lub kilkanaście dni, choć nieleczony liszajec może doskwierać kilka tygodni. Wyleczone zmiany skórne nie pozostawiają blizn. Warto mieć świadomość, że chory z liszajcem zakaża innych, dlatego najlepiej podjąć leczenia jak najszybciej to możliwe. 

shutterstock
fot. shutterstock

Liszajec zakaźny: leczenie

Leczenie liszajca zakaźnego polega na miejscowej aplikacji lub ogólnym stosowaniu antybiotyków. 

Ponieważ liszajcem zakaźnym łatwo się zarazić, osoby z otoczenia chorego powinny stosować podstawowe zasady ostrożności, przede wszystkim dbać o higienę. Liszajec zakaźny często występuje u dzieci, bo zakażenie łatwo rozprzestrzenia się w takich skupiskach jak żłobki, przedszkola, szkoły. Do zakażenia liszajcem dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub podczas dotykania używanych przez niego przedmiotów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.