Zamknij

Lekarze alarmują: coraz więcej osób w Polsce choruje na ospę wietrzną

23.05.2022 10:47
Dlaczego coraz więcej osób choruje na ospę wietrzną?
fot. Shutterstock

W Polsce od początku 2022 roku potwierdzono ponad 69 tysięcy przypadków ospy. W stosunku do poprzedniego roku jest to niemal trzykrotny wzrost. Skąd tyle zachorowań?

Z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od stycznia na ospę wietrzną zachorowało w Polsce ponad 69 tysięcy osób. Rok temu w tym czasie było ich zaledwie 20 tysięcy. Co przyczyniło się do tak gwałtownego rozprzestrzeniania się choroby i kto jest szczególnie narażony?

Dlaczego coraz więcej osób choruje na ospę?

W ubiegłym roku, w maju, ospę zdiagnozowano (licząc od stycznia 2021. roku) u 20 874. osób. Mniejsza liczba zachorowań, według ekspertów, może wynikać z obostrzeń, jakie wprowadzono w związku z pandemią koronawirusa. Dzięki temu możliwe było ograniczenie kontaktów międzyludzkich do minimum. Pomogło też noszenie maseczek w miejscach publicznych. Niestety, w związku ze zniesieniem obostrzeń, chorych na ospę może być coraz więcej. Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa. Mimo zniesienia restrykcji związanych z COVID-19, nadal warto stosować środki ochrony osobistej.

Czy ospa może być niebezpieczna? Objawy choroby

W Polsce co roku odnotowuje się około 200 tysięcy zachorowań na ospę wietrzną. Choroba zwykle atakuje dzieci poniżej 10. roku życia, ale nie tylko. Zarażają się też dorośli, a w ich przypadku ospa znacznie częściej prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, wtórne bakteryjne zakażenie zmian skórnych, ostra małopłytkowość, czy zapalenie mózgu. Z powodu ospy około 1300. pacjentów wymaga hospitalizacji. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia.
Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych. Szczepionkę przeciw ospie wietrznej podaje się podskórnie, w dwóch dawkach. W Polsce jest to szczepienie zalecane wszystkim, którzy nie chorowali na ospę.

Źródło: PAP