Koronawirus zmapowany. 69 propozycji na liście leków

13.05.2020 11:00
Koronawirus zmapowany. Lek na koronawirusa coraz bliżej?
fot. Shutterstock

Naukowcy zmapowali koronawirusa SARS-CoV-2, czyli zidentyfikowali siatkę połączeń pomiędzy pomiędzy białkami wirusa a białkami człowieka. To przybliża nas do opracowania skutecznego protokołu leczenia.

  • Naukowcom udało się zmapować koronawirusa SARS-CoV-2.
  • Wyłonili 69 propozycji, które mogą stanowić lek na COVID-19.
  • Połowa z nich funkcjonuje już jako zarejestrowany lek.

Lek na koronawirusa - czy istnieje?

W 2011 r. zespół prof. Nevana Krogana z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisko (UCSF) odkrył sposób na zakłócanie mechanizmu namnażania się wirusów w organizmie, czyli identyfikację wirusowych białek, tworzenie map połączeń z komórkami gospodarza i zakłócanie interakcji lekami.

Pierwsza stworzona przez nich mapa „interaktywnych” białek dotyczyła wirusa HIV i doprowadziła do opracowania jednego z leków w koktajlu stosowanym w leczeniu. Naukowcy zmapowali również wirusy, które powodują Ebolę, gorączkę denga, wirus Zika, gorączkę Zachodniego Nilu oraz kilka innych chorób.

Teraz udało się zmapować koronawirusa SARS-CoV-2, co daje nadzieję na opracowanie skutecznego protokołu leczenia.

Lek na koronawirusa - kiedy będzie?

Naukowcy zidentyfikowali 332 interakcje między białkami ludzkimi i wirusowymi. Spośród ludzkich białek uczestniczących w tych interakcjach 66 jest celem 69 znanych związków (29 leków zatwierdzonych przez FDA, 12 leków w badaniach klinicznych i 28 w badaniach przedklinicznych).

Wśród funkcjonujących już na rynku farmaceutycznym leków znajdują się m.in. leki przeciwnowotworowe, na alergię, cukrzycę typu 2. oraz na schizofrenię. Nadawanie nowego przeznaczenia zarejestrowanym lekom znane jest jako strategia repozycjonowania leków.

Zobacz także: Jak leczyć COVID-19? Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów

Autorzy raportu, który ukaże się w "Nature" twierdzą, że najbardziej obiecującym lekiem jest eksperymentalny lek przeciwnowotworowy o nazwie PB28. Jest on 20 razy silniejszy niż hydroksychlorochina w dezaktywacji nowego koronawirusa, ale w przeciwieństwie do dwóch leków przeciwmalarycznych, nie wiąże się z białkiem hERG i może być stosowany w wysokich dawkach. Trwają już testy na zwierzętach.

Źródło: medicalnewstoday.com