Kwarantanna narodowa: rząd zaostrza zasady. Poznaj szczegóły

24.03.2020
Aktualizacja: 24.03.2020 14:45
Kwarantanna domowa do świąt.
fot. Shutterstock

Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które mogły mieć styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Rząd właśnie zaostrzył te zasady, by chronić Polaków przed zarażeniem się niebezpiecznym wirusem. Dowiedz się, co możesz robić, a czego nie podczas kwarantanny narodowej.

Kwarantanna narodowa: szczegóły

Na dzisiejszej konferencji (24.03.2020 r.) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili kwarantannę narodową, co wiąże się z kolejnymi obostrzeniami. – Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków – podkreślił premier. I dodał:  Ciągły wzrost liczby zachorowań sprawia, że muszą być wprowadzane kolejne kroki, chroniące społeczeństwo.

Wdrożone zostały restrykcje w przemieszczaniu się. Dozwolone jest poruszanie się:

  • do i z pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • związane z wolontariatem w walce z koronawirusem. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważna informacja

Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Ograniczenia będą dotyczyć każdego z nas, ta sytuacja wymaga ogromnej dyscypliny. – Wszelkie przekraczanie tych norm może być zabójczo niebezpieczne – podkreślał premier. 

Zabrania się gromadzenia (maksymalnie 2 osoby, trzymające dystans 1,5 m), wychodzenia z dziećmi na plac zabaw. Wprowadza się również ograniczenia dotyczące liczby pasażerów w transporcie zbiorowym. Może być tylko tylu pasażerów, ile jest miejsc siedzących podzielonych przez dwa. Obostrzenia dotyczą również kościołów i mszy świętych. Według nowych zasad, w nabożeństwach kościelnych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące galerii handlowych, miejsc rozrywki, restauracji nadal obowiązują.

Policja, a także Wojska Obrony Terytorialnej, będą nadzorować, czy Polacy stosują się do tych ścisłych reguł kwarantanny. Za złamanie tych zasad kwarantanny społecznej może grozić mandat, nawet w wysokości 5 tys. zł. Za złamanie kwarantanny narzuconej przez sanepid kara sięga 30 tys. zł.

Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że oceny zgodności zachowania z rozporządzeniem będzie dokonywała policja. Przekazał, że zakaz gromadzenia się więcej, niż dwóch osób, nie dotyczy rodzin. – Na bieżąco policja będzie oceniać działania, czy jest to pójście na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenie się na placu zabaw z dziećmi – takie działania są niedopuszczalne, one narażą nas wszystkich, życie naszych najbliższych, ale też życie służb na zagrożenie – mówił Szumowski.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że w ostatnich 24 godzinach policja skontrolowała około 90 tys. osób pozostających w kwarantannie. Podkreślił, że liczba osób objętych kwarantanną będzie rosła, przypominał też, że w Polsce mamy około 100 tys. policjantów.

– Poprosiliśmy wojsko, poprosiłem pana ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o uczestnictwo wojska w różnego rodzaju działaniach weryfikujących. Już Wojska Obrony Terytorialnej, ale też wojska operacyjne uczestniczą, pomagają policji coraz bardziej w tych działaniach – mówił szef rządu. Ponadto - jak podkreślił Morawiecki - wdrażane są rozwiązania elektroniczne, które pozwalają badać, czy Polacy przestrzegają kwarantanny.

Jedynie umiarkowanie kontaktów międzyludzkich może doprowadzić do zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. – Zostańmy w domu – wprowadzamy teraz praktycznie w życie – podkreślił Łukasz Szumowski. Taki stan potrwa od 24 marca do 11 kwietnia. Pamiętajmy, że środkiem zastępczym w kontakcie z innymi jest m.in. Skype, Messenger czy WhatsApp

Czego nie można robić podczas kwarantanny?

  • nie opuszczaj domu (jeśli nie musisz),
  • nie wychodź do sklepu (jeśli nie musisz),
  • nie spotykaj się z innymi osobami,
  • jeżeli to możliwe ogranicz kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.

Co robić podczas kwarantanny?

  • monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie,
  • zachowaj zasady higieny,
  • dbaj o swoje zdrowie psychiczne poprzez kontakt z najbliższymi np. przez rozmowy na video-czat.