Kwarantanna może mieć zgubne skutki dla zdrowia

04.03.2020 11:49
Kwarantanna może mieć zgubne skutki dla zdrowia
fot. Shutterstock

Kwarantanna to zabieg korzystny dla zdrowia publicznego, ale niekoniecznie dobry dla zdrowia psychicznego jednostki. Dlatego też powinna być stosowana tylko w uzasadnionych przypadkach i to najkrócej jak się da - ostrzegają naukowcy z King's College London.

Analiza 24 badań, przeprowadzonych w 10 krajach podczas epidemii SARS, MERS, Eboli, grypy H1N1 i końskiej grypy, wykazała negatywne skutki psychologiczne kwarantanny. Osoby, które zostały poddane przymusowej izolacji po czasie zmagały się zarówno z krótkotrwałymi konsekwencjami, takimi jak przejściowe obniżenie nastroju, podwyższenie poziomu lęku, nadużywanie substancji psychoaktywnych, jak i długotrwałymi skutkami: u niektórych rozwinęła się pełnoobjawowa nerwica, depresja, a także zespół stresu pourazowego.

Zasada była oczywista: im dłuższa kwarantanna, tym gorzej dla psychiki. Na negatywne skutki kwarantanny szczególnie narażeni byli pracownicy służby zdrowia oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi w przeszłości. Wnioski opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet".

- Poddanie się kwarantannie jest często przerażającym doświadczeniem. Efekty wciąż można wykryć po kilku miesiącach, a nawet latach. Należy wziąć to pod uwagę podczas planowania kwarantanny. Personel medyczny zasługuje na szczególną uwagę ze strony swoich przełożonych i współpracowników, a osoby w złej kondycji psychicznej w przeszłości potrzebują dodatkowego wsparcia podczas kwarantanny - powiedziała koordynatorka badań dr Samantha Brooks z Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience (IoPPN) King's College London.

- Nasze badanie wykazało, że ważne jest, aby osoby poddane kwarantannie miały dostęp do aktualnych, dokładnych informacji, które jasno i konsekwentnie przekazują przyczyny kwarantanny oraz wszelkie zmiany w planie kwarantanny, szczególnie w zakresie jej trwania. Okres kwarantanny powinien być jak najkrótszy, a czas jej trwania nie powinien być zmieniany, chyba że w ekstremalnych okolicznościach, ponieważ takie zmiany mogą prowadzić do znacznego wpływu na zdrowie psychiczne - dodał prof. Neil Greenberg z IoPPN.

W żadnym z badań nie porównano psychologicznych skutków obowiązkowej i dobrowolnej kwarantanny, ale wyniki wskazują, że podkreślenie altruistycznego aspektu kwarantanny, w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa innym, mogłoby zminimalizować stres i frustrację.

Aktualnie w Polsce kwarantanną domową objęte jest ponad 300 osób. Kilkadziesiąt osób przebywa w szpitalach, na oddziałach zakaźnych. W wyjątkowej sytuacji znaleźli się uczniowie i wychowawcy Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. W dwóch internatach kwarantannę odbywa aż 200 osób.

4 marca 2020 r., na specjalnej konferencji zwołanej z samego rana, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że jest już pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. Informacje na temat koronawirusa w Polsce śledzić można TUTAJ>>

Źródło: medicalxpress.com