Zamknij

Kto najczęściej trafia do szpitala z powodu COVID-19? [dwie grupy osób]

18.11.2021 10:48

Podczas obecnej fali zakażeń koronawirusem do szpitali trafiają głównie chorzy z dwóch grup. Lekarze przyznają, że najczęściej mają do czynienia z dziećmi i seniorami — to oni są ofiarami czwartej fali, podczas której obserwuje się znacznie cięższy przebieg choroby COVID-19.

PAWEL SKRABA/SUPER EXPRESS/East News
fot. PAWEL SKRABA/SUPER EXPRESS/East News
  1. Czwarta fala koronawirusa: Delta atakuje niezaszczepionych
  2. Czwarta fala koronawirusa: cięższy przebieg COVID-19

Z powodu COVID-19 do szpitali najczęściej trafiają:

  1. dzieci szkolne;
  2. niezaszczepione osoby starsze z wieloma chorobami.

Dane zostały zaprezentowane przez ekspertów podczas spotkania z cyklu ''Środy o zdrowiu z Komisją Europejską, realizowanego przez Serwis Zdrowie PAP we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Czwarta fala koronawirusa: Delta atakuje niezaszczepionych

Dr Piotr Kramarz, zastępca kierownika działu doradztwa naukowego Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób Zakaźnych (ECDC) poinformował, że w Europie, w tym również w Polsce, szerzy się wciąż bardziej zakaźny wariant Delta.

Przyznał, że Delta atakuje głównie te osoby, które nie są zaszczepione, ale wariant ten może zagrażać wszystkim. 

- To prawda, że można się zarazić koronawirusem mimo zaszczepienia, co dla wielu osób jest zaskakujące. Szczepionka nie zawsze jednak zapobiega infekcji, ale to nie jest niespodzianka. Chroni przede wszystkim przed ciężkim przebiegiem choroby, czego obawiamy się najbardziej – tłumaczył ekspert ECDC.

Szczepienia mają jeszcze jedną zaletę. Pozwalają chronić inne osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodu przeciwwskazań, lub szczepionka jest u nich mało skuteczne (na skutek zbyt malej odpowiedzi immunologicznej).

Dr Kramarz dodał, że w krajach z większą wyszczepialnością mniejsze jest obciążenie służby zdrowia. Jako przykład podał Szwecję, gdzie zaszczepiła się zdecydowana większość populacji. Odwrotnie jest w Rumunii, gdzie zaszczepiło się znacznie mniej osób i brakuje łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Czwarta fala koronawirusa: cięższy przebieg COVID-19

Eksperci podczas konferencji ostrzegali, że w czasie obecnej czwartej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 obserwuje się cięższy przebieg choroby COVID-19.

- Przede wszystkim więcej jest masywnych zapaleń płuc, polegających na tym, że na 25 pól w płucach zajęte są 23 lub nawet 24 pola. Tego wcześniej nie było, podczas poprzednich fal zakażeń zajętych było na ogół 12-15 pól w płucach — powiedziała prof. Joanna Zajkowska, zastępca ordynatora Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Takie zmiany w płucach mogą się cofnąć, ale mogą pójść w stronę włóknienia, czyli nieodwracalnych zmian pogarszających wydolność płuc. Podczas obecnej fali zachorowań część pacjentów szybciej wchodzi w niewydolność oddechową. Są to głównie osoby otyłe, z cukrzycą oraz kobiety w ciąży.

Prof. Zajkowska powiedziała, że być może jest to cecha wariantu Delta albo jest to związane z tym, że chorzy później się zgłaszają z objawami COVID-19. Zaapelowała, żeby nie zwlekać ze zgłoszeniem się do lekarza, gdy tylko pojawią się takie dolegliwości jak duszność, spadek saturacji oraz ból w klatce piersiowej i utrata węchu.

Źródło: Zbigniew Wojtasiński/PAP