Zamknij

Koronawirusem zarażamy się w domu. Domowe transmisje groźniejsze niż przypuszczano

02.11.2020 14:48

COVID-19 rozprzestrzenia się w gospodarstwach domowych częściej, niż sądzono. Dowodzi tego nowe amerykańskie badanie. Prawie dwieście osób poddano obserwacji i regularnie badano, gdy w ich gospodarstwie domowym wykryto chociaż jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Okazało się, że jeden członek rodziny szybko zaraża pozostałych.

Koronawirus u członków rodziny
fot. Shuttertsock

Badanie opublikowane w czasopiśmie ''Morbidity and Mortality Weekly Report'' przedstawia, jak łatwo można zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2 od innych członków rodziny. Okazuje się, że tzw. domowe transmisje mogą być znacznie groźniejsze, niż do tej pory przypuszczano. 

Jeden domownik może zarazić całą rodzinę

Amerykańskie badanie obejmowało 191 osób w stanach Tennessee i Wisconsin w USA. Badaniu poddano osoby, które mieszkały z osobą, a u przynajmniej jednej z nich niedawno zdiagnozowano COVID-19. Spośród tej grupy 102 osoby zostały zarażone w ciągu siedmiu dni od włączenia do badania, a 75 proc. wszystkich infekcji u domowników wystąpiło już w ciągu pięciu dni od zachorowania pierwszego członka gospodarstwa domowego. 

Inne badania dotyczące przenoszenia COVID-19 w gospodarstwach domowych - głównie przeprowadzone w Europie i Azji - wykazały wskaźnik infekcji na poziomie 30 proc. lub niższy, ale nowe badanie, które było prowadzone od kwietnia do września, jest jednym z pierwszych, które przyglądają się transmisji COVID-19 w amerykańskich gospodarstwach domowych w sposób systematyczny, bo uczestnicy badania przechodzą codzienne testy na koronawirusa.

Badanie wykazało również, że transmisja wirusa miała miejsce niezależnie od tego, czy pierwszym przypadkiem w gospodarstwie domowym było dziecko, czy osoba dorosła. Co więcej, mniej niż połowa członków gospodarstwa domowego wykazywała objawy w momencie pozytywnego wyniku testu na COVID-19, a 18 proc. pozostało bezobjawowych w ciągu siedmiodniowego badania. To odkrycie podkreśla potrzebę badania ludzi przebywających na kwarantannie, jeśli mieli bliski kontakt z kimś, kto uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19, powiedzieli badacze.

Autorzy badania ostrzegają, że osoby, które podejrzewają, że mogą mieć COVID-19, powinny się odizolować. Jeśli muszą pozostać w domu, to powinny, o ile to możliwe, korzystać z oddzielnej sypialni i łazienki. Izolacja powinna rozpocząć się jeszcze zanim dana osoba zostanie poddana testom lub otrzyma wyniki. Ponadto wszyscy domownicy powinni zacząć nosić maskę w domu, szczególnie w miejscach wspólnych, gdzie dystans społeczny nie jest możliwy.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: livescience.com