Zamknij

Powstaje szpital tymczasowy na lotnisku Okęcie

17.11.2020
Aktualizacja: 17.11.2020 09:13
Koronawirus: powstaje szpital tymczasowy na Okęciu
fot. Shutterstock

Jeszcze w tym roku powstanie szpital tymczasowy na lotnisku Okęcie dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił w poniedziałek rekrutację na medyków chętnych do pracy.

  • Szpital tymczasowy zorganizowany w jednym z hangarów na lotnisku Okęcie ma być gotowy pod koniec listopada.
  • Tymczasowy szpital na Okęciu ma wspierać szpitale cywilne.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie ogłosił rekrutację personelu. Zapewnił, że na Okęciu będzie pracował zespół doświadczonych i profesjonalnych lekarzy, którzy zdobywali doświadczenie m.in. podczas misji w szpitalach we włoskiej Lombardii. Mają im pomagać studenci piątego i szóstego roku medycyny z wojskowych uczelni. Pozostali medycy chętni do pracy w szpitalu tymczasowym na Okęciu mogą się zgłaszać poprzez stronę internetową szpitaltymczasowy.wim.mil.pl.

W szpitalu na Okęciu znajdzie się 250 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 30 łóżek dla pacjentów wymagających intensywnej opieki. Szpital  powstanie w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego Wojska Polskiego. Hangar znajduje się na terenie wojskowego Okęcia przy al. Żwirki i Wigury, przed lotniskiem cywilnym jadąc od centrum.

Wcześniej szpital tymczasowy organizowany przez Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów miał działać w Centrum EXPO XI na Woli. Minister Błaszczak wyjaśnił, że pieniądze, które miały zostać przeznaczone na czynsz dla właściciela hali EXPO, zostaną wydane na wyposażenie szpitala na Okęciu, co ma znacznie skrócić czas jego przygotowania.

Szpital tymczasowy na lotnisku Okęcie będzie drugim w Warszawie szpitalem tymczasowym dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Źródło: Gazeta Wyborcza