Co 17 sekund w Europie umiera chory na COVID-19. Niepokojące doniesienia WHO

20.11.2020
Aktualizacja: 20.11.2020 10:30
Koronawirus: umieralność na COVID-19 wzrasta
fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)  zauważa rosnącą liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem w Europie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba śmierci związanych z COVID-19 zwiększyła się o 18%. 

  • Statystyki dotyczące COVID-19. WHO donosi, że co 17 sekund z powodu koronawirusa umiera jedna osoba w Europie.

W ubiegłych tygodniach w Europie na koronawirusa zmarło ponad 29 tys. osób. Oznacza to, że co 17 sekund w wyniku zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 umiera jedna osoba w Europie. Hans Kluge, dyrektor europejskiego oddziału WHO, podkreślił podczas konferencji prasowej w Kopenhadze, że obecnych statystyk - 4500 zgonów dziennie - można by uniknąć dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz skutecznej walce z dezinformacją oraz błędnymi teoriami.

Ważna informacja

Eksperci WHO podkreślili, że kontynentem, który został najbardziej dotknięty przez pandemię, pozostaje Europa.

Wiemy też, że 28% wszystkich dotychczas zarejestrowanych na świecie przypadków zakażeń koronawirusem oraz 26% wszystkich zarejestrowanych zgonów z tego powodu przypada na Europę. W regionie europejskim, do którego WHO zalicza ponad 50 państw, dotychczas wystąpiło około 15,8 miliona infekcji oraz prawie 355 tys. powiązanych z nimi zgonów. 

Ponadto coraz więcej wskazuje na to, że systemy opieki zdrowotnej w Europie nie radzi sobie z rosnącą liczbą chorowań. Na przykład oddziały intensywnej opieki medycznej we Francji od dziesięciu dni mają ponad 95-procentowe obłożenie, zaś w Szwajcarii wykorzystano już wszystkie miejsca na OIOM-ach. 

Pandemia: czy jest jakieś  światełko w tunelu?

Szef europejskiego oddziału WHO oprócz dramatycznych informacji, przekazał również to, co może dać nadzieję. Dzięki rozważnemu zachowaniu, czyli przestrzegania obostrzeń, tygodniowa liczba nowych infekcji w ubiegłym tygodniu zmniejszyła się w porównaniu z tygodniem poprzednim. Wyniosła 1,8 miliona, wcześniej osiągnęła 2 miliony. - To mały sygnał, ale jednak sygnał - uważa Hans Kluge. Systemy opieki zdrowotnej dochodzą do granic wytrzymałości

Źródło: polsatnews.pl