Zamknij

Zaszczepieni bez kwarantanny. Nowe zasady CDC

11.02.2021
Aktualizacja: 11.02.2021 13:43
Koronawiurs: nowe zasady po zaszczepieniu
fot. Shutterstock

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) opublikowały w środę zalecenie, które mówi o tym, że w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, tzn. przyjęły obie dawki szczepionki, nie muszą być poddawane kwarantannie po kontakcie z koronawirusem.

  • Zaszczepieni zwolnieni z kwarantanny - informują CDC.
  • Nowe wytyczne również w Polsce.
  • Zmiany w wytycznych OCD.
  • Nowe wytyczne dla osób zaszczepionych są zgodne z wcześniejszymi zaleceniami.

Nowe zasady CDC dla osób zaszczepionych

W wytycznych zaktualizowanych przez CDC znalazło się też zastrzeżenie, że takie osoby nadal powinny nosić maski i stosować zasady dystansu społecznego.

„W pełni zaszczepione osoby, które spełniają kryteria, nie będą już musiały poddawać się kwarantannie po kontakcie z osobą z COVID-19” – czytamy w zaktualizowanych zaleceniach.

Co oznacza „całkowicie zaszczepiony”? Wedle kryteriów CDC oznacza to, że minęły co najmniej dwa tygodnie od chwili, gdy dana osoba otrzymała drugą dawkę szczepionki dwudawkowej lub jedną dawkę szczepionki jednodawkowej.

W Polsce zgodnie z rządowymi wytycznymi od 28 grudnia ub.r., osoby zaszczepione przeciw COVID-19 są całkowicie zwolnione z obowiązku kwarantanny bez żadnych dodatkowych warunków.

Kiedy kwarantanna jest obowiązkowa?

Kwarantanna, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce, jest zalecana zdrowym osobom, które zostały narażone na działanie wirusa. Podczas kwarantanny należy izolować się od innych ludzi przez 10 do 14 dni, obserwując czy nie pojawią się objawy COVID-19. Kwarantanna jest uznanym przez WHO środkiem w walce rozprzestrzenianiem się choroby.

Jak podkreślono, w zaktualizowanych wytycznych CDC, warunkowe zwolnienie z kwarantanny osób w pełni zaszczepionych nie zdejmuje z nich konieczności przestrzegania innych zaleceń. Należy nadal:

  • nosić maseczki,
  • zachować dystans społeczny,
  • unikać tłumów i słabo wentylowanych przestrzeni.

Ryzyko przeniesienia wirusa wciąż nie jest do końca zbadane

CDC podkreśliły, że ryzyko czy w pełni zaszczepione osoby mogą przenosić koronawirusa na innych, jest „nadal niedoszacowane”. Jednak „wykazano, że szczepienie zapobiega objawowemu przejściu COVID-19; uważa się, że objawowa i przedobjawowa transmisja ma większą rolę w przenoszeniu niż czysto bezobjawowa transmisja” – twierdzą CDC.

CDC już wcześniej wskazywały, aby osoby, które przeszły COVID-19 i wyzdrowiały, nie musiały poddawać się kwarantannie przez 90 dni po chorobie.