Zamknij

Koronawirus. Wysypka może być objawem COVID-19 [przykłady]

18.03.2021
Aktualizacja: 18.03.2021 12:21

''Skórne objawy COVID-19 czasami są pierwszym, a nawet jedynym symptomem infekcji SARS-CoV-2'' mówią specjaliści. Brytyjscy naukowcy wytypowali przykłady wysypek i zmian skórnych, które występują u osób zakażonych koronawirusem i mogą wskazywać na COVID-19. 

Wysypka może być objawem COVID-19
fot. Shutterstock

Wysypka może być objawem COVID-19

Badania prowadzone w szpitalach wskazywały, że pacjenci chorzy na COVID-19, cierpią czasami na nietypowe wysypki na skórze.

Naukowcy z King's College London przeanalizowali ponad 300 tys. niehospitalizowanych osób zakażonych koronawirusem z pomocą specjalnej aplikacji. Okazało się, że skórne wysypki towarzyszyły COVID-19 także w przypadku osób, które izolowały się w domu.

U 17 proc. osób, u których wykryto SARS-CoV-2, występowały one jako pierwszy objaw, a u 21 proc. - jako jedyny symptom choroby.

Autorzy badania razem ze specjalistami z British Association of Dermatologists stworzyli już katalog z obrazami najczęstszych typów wysypek obecnych u 400 wybranych pacjentów.

ZOBACZ PRZYKŁADY -> wysypki w COVID-19

Koronawirus a problemy skórne

Już pod koniec marca 2020 roku włoscy lekarze sygnalizowali, że u zakażonych koronawirusem mogą występować objawy skórne. W przeprowadzonym przez nich badaniu średnio jeden na pięciu pacjentów miał problem ze skórą, najczęściej była to czerwona wysypka.

Zdaniem dr Mishy Rosenbach z University of Pennsylvania, na stopach chorych na COVID-19, można również często zobaczyć czerwone lub fioletowe przebarwienia. Obserwowano je głównie u dzieci i młodych dorosłych, czyli osób, które przechodzą chorobę COVID-19 bezobjawowo lub mają łagodne objawy. 

Zgłaszano również przypadki chorób skóry, takich jak wysypka przypominająca odrę lub pokrzywka, ale tego rodzaju zmiany są również często obserwowane przy reakcjach na leki lub w innych infekcjach wirusowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: abcnews.go.com; PAP