WHO testuje 7 leków przeciwwirusowych. Które z nich pomogą w leczeniu COVID-19?

30.03.2020
Aktualizacja: 30.03.2020 16:34
Leki, które mogą pomóc w leczeniu koronawirusa..
fot. Shutterstock

WHO ma kolejne pomysły na leczenie choroby koronawirusowej (COVID-19) . Przedstawiciele międzynarodowej organizacji w ubiegły piątek na konferencji prasowej poinformowali o rozpoczęciu testów czterech terapii, które mają pomóc w walce z rozprzestrzeniająca się pandemią koronawirusa.

Koronawirus: leczenie

Lek na SARS-CoV-2 to jeden z priorytetów od początku wybuchu pandemii. Naukowcy intensywnie pracują nad wynalezieniem leku, jak również szczepionki. Jednak jest to skomplikowany i długi proces, który potrwa co najmniej rok. Tymczasem choroba rozprzestrzenia się bardzo intensywnie, a liczba zakażonych koronawirusem na świecie na dzień dzisiejszy przekroczyła 735 tys.

– Jest już ponad pół miliona potwierdzonych przypadków zakażonych COVID-19 i ponad 20 tysięcy ofiar śmiertelnych. To są tragiczne liczby – informował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. – Pamiętajmy jednak, że wyzdrowiało ponad 100 tysięcy osób. Musimy walczyć i zjednoczyć się. Jesteśmy jedną ludzkością z jednym wspólnym wrogiem – dodał szef Światowej Organizacji Zdrowia.

W sytuacji, gdy choroba tak szybko postępuje, lekarze próbują leczyć lekami dostępnymi na rynku. W lutym 2020 r. na łamach pisma „Cell Research” badacze z Chinese Academy of Sciences oraz Beijing Institute of Pharmacology and Toxicology opublikowali wyniki badań, w których ocenili skuteczność siedmiu leków przeciwwirusowych w leczeniu COVID-19:

  • rybawiryny,
  • pencyklowiru, 
  • nitazoksanidu, 
  • nafamostatu, 
  • chlorochiny, 
  • remdesiwiru,
  • favipiraviru.

Po zbadaniu dostępnych leków przeciwwirusowych najmniej skuteczne okazały się rybawiryna, pencyklowir i favipiravir. Nie oznacza końca poszukiwań. WHO poinformowało, że obecnie testuje cztery terapie, które mogą okazać się skuteczne w walce z koronawirusem, Pod uwagę brane są takie leki, jak: chlorochina i jej pochodna hydroksychlorochina. Chlorochina (Arechin) to lek pierwotniakobójczy i przeciwzapalny, stosowany w leczeniu malarii, reumatologicznego zapalenia stawów, czerwonki pełzakowatej, toczenia rumieniowatego. Hydroksychlorochina to lek, który ma działanie przeciwmalaryczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne, jest stosowana w leczeniu niektórych chorób na tle zapalnym oraz malarii.

Pod uwagę w testowych terapiach jest brany również remdesivir. Został on opracowany w 2014 r. w celu zwalczania wirusa Ebola. Przeprowadzone wstępne badania wykazały, że remdesivir skutecznie hamuje również infekcję wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2 w ludzkiej linii komórkowej. Przetestowana ma być także kombinacja leków ritonavir oraz lopinavir lub interferon beta. Są to leki stosowany w leczeniu zakażeń ludzkim wirusem niedoboru odporności.

Eksperymentalne terapie lekami antyretrowirusowymi w przebiegu koronawirusa stosowano już w kilku krajach. Jednym z pierwszych pacjentów z COVID-19, któremu podano kombinację leków lopinawiru i rytonawilu był 62-letni Hiszpan, Miguel Ángel Benítez. Według różnych źródeł połączenie to pozwoliło na powrót pacjenta do zdrowia.

Tym testom jako pierwsi zostaną poddani pacjenci z Hiszpanii i Norwegii – podali przedstawiciele WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus przekazał także, że można zakładać, że opracowanie szczepionki na koronawirusa to kwestia 12-18 miesięcy.

Źródło: CNN, pulsmedycyny.pl