Oceń
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega Europę przez trudnymi sześcioma miesiącami. Ponownie jesteśmy światowym „epicentrum pandemii koronawirusa”.
W zeszłym tygodniu w Europie odnotowano ponad 29 tys. nowych zgonów z powodu Covid-19. Hans Kluge, dyrektor WHO w Europie, podkreślił, że liczba nowych przypadków na szczęście spada – w jakimś stopniu działają obostrzenia, które blokują infekcje.
Podczas spotkania z WHO w ubiegłym tygodniu, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że istnieje szansa na zatwierdzenie dwóch szczepionek do końca bieżącego roku.
Większość krajów europejskich ponownie wprowadziła restrykcyjne ograniczenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, gdy w październiku druga fala pandemii nabrała tempa.
Duża część tych zakażeń i zgonów została zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech.
Dyrektor WHO podkreśla, że Europa odpowiada za 28% przypadków na świecie i 26% zgonów. Wyraził szczególne zaniepokojenie sytuacją w Szwajcarii i Francji, gdzie oddziały intensywnej terapii są w 95% wypełnione.
– Europa ponownie jest epicentrum pandemii, razem ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział Kluge na konferencji prasowej w Kopenhadze , dodając, że najnowsze dane pokazują, że „co 17 sekund umiera jedna osoba” z powodu Covid-19.
– Na końcu tego tunelu jest światło, ale to będzie trudne sześć miesięcy – powiedział, odnosząc się do etapu rozwoju szczepionek.
Opracowanie szczepionek, które szkolą układ odpornościowy w walce z wirusem, wzbudziło nadzieję na opanowanie pandemii. Cztery zespoły badaczy, pracującej nad szczepionkami – Oxford, Pfizer-BioNTech, Sputnik i Moderna – dostarczyły obiecujących wstępnych danych.
Europejska Agencja Leków (EMA) może wydać „warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu” szczepionek Moderna i Pfizer-BioNTech „już w drugiej połowie grudnia, jeśli wszystko przebiegnie teraz bez problemu”. „Będziemy nadal koordynować nasze wysiłki, aby informować obywateli o szczepieniach” – dodała przewodnicząca von der Leyen.
Przywódcy UE opracowali budżet UE w wysokości 1,8 bln euro (1,6 bln funtów) do 2027 r., w tym utworzyli fundusz odzyskiwania wirusa koronawirusa o wartości 750 mld euro. Węgry i Polska, grożąc vetem, na razie zablokowały zatwierdzenie budżetu, argumentując to swoim sprzeciwem wobec powiązania finansowania z obowiązkiem przestrzegania zasad praworządności.
W międzyczasie, naukowcy z Wielkiej Brytanii i Holandii stwierdzili, że lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów – tocilizumab – wydaje się być również skuteczny w leczeniu ludzi, którzy są w stanie krytycznym w trakcie choroby wywołanej Covid-19.
Odkrycie to jest powiązane z wczesnymi wynikami badania, skupiającego się na najciężej chorych pacjentach – niektórzy eksperci zalecają jednak ostrożność do czasu udostępnienia pełnych danych.
Źródło: BBC
Oceń artykuł
