Zamknij

Szczepionki AstraZeneca testowana u dzieci. Rusza badanie

15.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021 09:35
Szczepionka przeciw COVID-19 a dzieci
fot. Shutterstock

Dzieci w wieku sześciu lat zostaną przebadane pod kątem skuteczności szczepionki Oxford / AstraZeneca.

  • Rozpoczynają się testy na skuteczność szczepionki AstraZeneca u dzieci.
  • Szczepionka AstraZeneca będzie sprawdzana u dzieci w wieku od 6 do 17 lat.
  • W testach będzie uczestniczyć 300 dzieci, z czego co najmniej 240 otrzyma tę szczepionkę przeciw Covid-19, a pozostali kontrolną szczepionkę przeciwko zapaleniu opon mózgowych.

Skuteczność szczepionki Oxford / AstraZeneca u dzieci ma zostać przetestowana w nowym badaniu klinicznym, które rozpocznie się w lutym. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego wykorzystają 300 ochotników, aby ocenić, czy szczepienie - znane jako szczepionka ChAdOx1 nCoV-19 - wywołuje silną odpowiedź immunologiczną u dzieci w wieku od 6 do 17 lat.

Zaplanowano, że 240 dzieci otrzyma szczepionkę, a pozostałe otrzymają kontrolne szczepienie przeciwko zapaleniu opon mózgowych. - Te nowe testy rozszerzą nasze rozumienie tego, jak kontrolować SARS-CoV2 w młodszych grupach wiekowych - powiedział prof. Andrew Pollard, szef zespołu naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy opracowali szczepionkę.

Czekamy na szczepionkę dedykowaną dzieciom

Na początku ubiegłego tygodnia, zastępca naczelnego lekarza Anglii, prof. Jonathan Van-Tam, powiedział, że trwają prace nad opracowaniem szczepionek, które są bezpieczne i skuteczne u dzieci. Jak dodał, możliwe jest, że do końca roku kilka szczepionek zostanie autoryzowanych do podawania dzieciom.

Brytyjskie Stowarzyszenie pediatrów i lekarzy medycyny dziecięcej (RCPCH) podkreśla, że istnieją dowody na to, iż Covid-19 może mieć u dzieci ciężki przebieg, a nawet powodować śmierć, ale jest to rzadkie.

Dowody są obecnie jasne, że Covid-19 powoduje znacznie mniejszą zachorowalność i śmiertelność u dzieci w porównaniu z tym, co widać u osób starszych. Istnieją również pewne dowody na to, że dzieci mogą być mniej podatne na zakażenie. Rola dzieci w transmisji, po nabyciu zakażenia, jest niejasna, chociaż nie ma wyraźnych dowodów na to, że roznoszą one wirusa bardziej niż dorośli - oświadczyło RCPCH.

Obecnie w Wielkiej Brytanii nie ma planów podawania dzieciom szczepionek AstraZeneca, ponieważ została ona dopuszczona do użycia przeciw Covid-19 tylko u osób powyżej 18. roku życia. Druga z obecnie używanych szczepionek, opracowana wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech, jest dozwolona dla osób powyżej 16. roku życia.

Źródło:  theguardian.com