Terapia oparta na ziołach leczniczych wyleczy COVID-19? Zaskakujące odkrycie

07.10.2020
Aktualizacja: 07.10.2020 10:12
Terapia oparta na ziołach leczniczych wyleczy COVID-19? Zaskakujące odkrycie
fot. Shutterstock

Ekstrakt z piołunu może pomóc w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19. Naukowcy z Niemiec, Danii i Hongkongu  donoszą o skuteczności ekstraktów ze słodkiego piołunu, czyli artemizyny w leczeniu ostrego zespołu oddechowego wywołanego przez koronawirusa.

  • Piołun (bylica piołun) – ziele o prozdrowotnych właściwościach może być wykorzystywane w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19.
  • Leki na bazie artemizyny hamują infekcję wywołaną SARS-CoV-2. 

Terapia oparta na artemizyninie pokona SARS-CoV-2

Pandemia wywołana przez SARS-CoV-2 spowodowała ponad milion zgonów na całym świecie. Wciąż czekamy na skuteczną szczepionkę i leki przeciwwirusowe. Jednym z bardziej skutecznych podejść, stosownych od samego początku pandemii, było zmienienie przeznaczenia leków, które są już zarejestrowane na inne choroby.

Ekstrakty i oczyszczone związki bioaktywne z rośliny Artemisia annua (przede wszystkim artemizynina, artesunat i artemeter) są stosowane w leczeniu malarii. Zmniejszają obciążenie pasożytami u zakażonych osób.

Ze względu na rzadko występujące skutki uboczne, niskie koszty i gotowość do dystrybucji, leki na bazie artemizyny mogą być właściwe do zmiany przeznaczenia i wykorzystane w leczeniu COVID-19.

Ważna informacja

Bylica roczna zwana inaczej słodkim piołunem jest rośliną jednoroczną, która pochodzi z terenów Azji. Współcześnie można spotkać ją w różnych rejonach świata. Na podstawie badań, które potwierdziły skuteczność słodkiego piołunu w niszczeniu obcych komórek w przypadku malarii, niektórzy naukowcy wysnuli hipotezę, że artemizyna może okazać się skuteczna także w przypadku leczenia nowotworów.

Na początku badania, kilka ekstraktów z Artemisia annua, ale także artemizynina, zostało przebadanych pod kątem aktywności przeciwwirusowej, stosując test redukcji płytki nazębnej przed leczeniem.

Na podstawie tych ustaleń naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Monachium wybrali do szczegółowego zbadania trzy ekstrakty i  syntetyczną artemizyninę, artesunat i artemeter.

Wysokowydajne testy antywirusowe umożliwiły badanie stężeń leku w wielu powtórzeniach. Badanie to ujawniło, że wstępne leczenie  ekstraktami, artemizyniną i artesunatem hamowało infekcję komórek Vero E6 SARS-CoV-2. W szczególności artesunat był silniejszy niż inne testowane ekstrakty roślinne.

Ponadto wskaźnik selektywności (który jest obliczany na podstawie traktowania i testów żywotności komórek) był najwyższy dla artemizyniny i mniej więcej równy dla ekstraktów, artesunatu i artemeteru.

 „W naszym badaniu potwierdzamy skuteczność leczenia na bazie artemizyny dwóch europejskich szczepów SARS-CoV-2 z Niemiec i Danii, które są bliżej spokrewnione z większością szczepów SARS-CoV-2 krążących na całym świecie niż szczep Wuhan” – podkreśla autor badania.

Niemniej jednak, jeśli przełożymy te wyniki na stany kliniczne, tylko artesunat wykazywał wartości EC50 w zakresie klinicznie osiągalnych stężeń w osoczu i tkankach wśród badanych ekstraktów i czystych związków.

Dlatego zdecydowanie potrzebne są dalsze badania, aby odpowiednio ocenić przydatność tych związków jako potencjalnej opcji leczenia COVID-19.

Źródło: news-medical.net