Zamknij

Nowa odmiana koronawirusa dotarła do USA. "Jest bardziej zaraźliwa"

30.12.2020
Aktualizacja: 30.12.2020 16:40
Nowa mutacja koronawirusa atakuje
fot. Shutterstock

Bieżący rok nie kończy się optymistycznie. We wtorek potwierdzono pierwszy przypadek mutacji koronawiorusa SARS-CoV-2 w USA w stanie Kolorado. Naukowcy uważają, że jest on jeszcze bardziej zaraźliwy.

  • Nowy wariant wirusa, oznaczany przez naukowców jako SARS-CoV-2 VUI 202012/01 odkryto u 20-letniego mężczyzny, przebywającego w USA.

Zakażenie nową mutacją koronawirusa wykryto u 20-letniego mężczyzny, który nie podróżował w ostatnim czasie do Wielkiej Brytanii, gdzie początkowo wykryto nowy szczep. "Mamy pierwszy potwierdzony przypadek nowego szczepu koronawirusa. Tego samego, który szerzy się w Wielkiej Brytanii" - poinformował we wtorek gubernator stanu Kolorado Jared Polis. Zainfekowany mężczyzna przebywa w izolacji.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii są zdania, że nowa mutacja jest bardziej zaraźliwa. – Będziemy monitorować ten i wszystkie inne przypadki COVID-19 – poinformował na konferencji prasowej gubernator. „Jest wiele rzeczy, których nie wiemy na temat tego nowego wariantu Covid-19, ale naukowcy w Wielkiej Brytanii ostrzegają świat, że jest on znacznie bardziej zaraźliwy” – dodał Polis.

Stany Zjednoczone nie wstrzymały lotów z Wielką Brytanią oraz - jak podaje stacja CNBC - nie ma planów, by pasażerom przybywającym z Wysp Brytyjskich były wykonywane testy. Zdaniem naukowców nowa odmiana SARS-CoV-2 jest bardziej zaraźliwa (zdaniem brytyjskich badaczy może być mowa o zaraźliwości wyższej o 70 procent od pierwszej znanej odmiany koronawirusa). Dotychczasowe badania wskazują jednak, że będzie reagowała na szczepionkę w taki sam sposób, jak pierwszy wykryty szczep.

Premier Boris Johnson po raz pierwszy podniósł alarm w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu w Anglii 19 grudnia. Odpowiedział na pojawienie się brytyjskiej próbki B.1.1.7, wprowadzając silniejsze ograniczenia dotyczące przemieszczania się ludzi i wielkości zgromadzeń.

Ważna informacja

B.1.1.7 brytyjski wariant koronawirusa. Po raz pierwszy wariant B.1.1.7 (znany też jako VUI-202012/01, VUI od ang. variant under investigation) zaobserwowano w połowie listopada w Wielkiej Brytanii – szacuje się, że odpowiadał za ok. 25 proc. zakażeń.

Ponieważ B.1.1.7 wydaje się być o wiele bardziej zaraźliwa niż inne szczepy, brytyjscy badacze ostrzegają, że obecne ograniczenia w Wielkiej Brytanii mogą nie być wystarczające.Dlatego też duża część południowej i wschodniej Anglii, w tym Londyn, została poddana najwyższym restrykcjom. Przepisy wymagają od ludzi pozostania w domu z wyjątkiem pilnych podróży, wizyt lekarskich i ćwiczeń na świeżym powietrzu. Armia brytyjska została zmobilizowana, aby pomóc Narodowej Służbie Zdrowia (NHS), krajowemu systemowi opieki zdrowotnej, w utworzeniu witryn do przeprowadzania szybkich testów na koronawirusa wśród kierowców ciężarówek.

Źródło:  nytimes.com