Koronawirus. Pasażerka autobusu zaraziła 24 osoby

03.09.2020
Aktualizacja: 03.09.2020 12:28
Superroznosiciel w autobusie
fot. Shutterstock

Koronawirus przenosi się nie tylko drogą kropelkową, ale i drogą powietrzną. Pasażerka autobusu zaraziła 1/3 współtowarzyszy podróży, nawet tych, którzy znajdowali się w znacznej odległości.

Fatalnie zakończyła się podróż pasażerów jednego z autobusu w Chinach. Wszyscy szczęśliwie dojechali do celu, ale koronawirusem zaraził się co trzeci uczestnik wycieczki.

Superroznosiciel w autobusie

Koronawirusem zaraziła się 1/3 pasażerów autobusu, który 19 stycznia 2020 r. wyruszył z Ningbo we wschodnich Chinach. Podróż trwała niespełna dwie godziny. Nikt nie nosił maski. Historia wydarzyła się pół roku temu, ale dopiero teraz została dokładnie przeanalizowana i opisana w literaturze fachowej.

Pasażerowie feralnego autobusu wzięli udział w uroczystościach religijnych na świeżym powietrzu, zjedli obiad i wrócili do domu. Po kilku dniach okazało się, że koronawirusem zaraziło się 24 spośród 67 uczestników wycieczki.

Superroznosicielem okazała się kobieta, która dwa dni wcześniej spotkała się znajomymi, którzy odwiedzili prowincję Hubei. W momencie gdy wsiadała do autobusu w Ningbo, czuła się zdrowa. Objawy COVID-19 rozwinęły się u niej dopiero kilka godzin po powrocie do domu.

Studium przypadku opisano w JAMA Internal Medicine.

Koronawirus - jak się przenosi?

Co ciekawe, nie miało znaczenia, w jakiej odległości znajdowali się współpasażerowie. Osoba siedząca tuż obok zakażonej kobiety się nie zaraziła, a u niektórych osób siedzących nawet siedem rzędów dalej wystąpiły umiarkowane objawy. Najniższą zachorowalność zaobserwowano wśród osób, które siedziały przy otwartym oknie.

JAMA Network
fot. JAMA Network

Warto dodać, że w drugim autobusie, którym podróżowała podobna liczba wiernych, nie zachorowała ani jedna osoba. Zadaniem ekspertów to niemal idealna sytuacja, żeby pokazać, jak wirus rozprzestrzenia się w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Autorzy raportu podkreślają też, że sytuacja prawdopodobnie byłaby inna, gdyby pasażerowie autobusu podróżowali w maskach.

Źródło: bussinessinsider.com