Zamknij

Nauczyciele mają nie większe ryzyko zakażenia koronawirusem niż... rolnicy?

23.02.2021 12:33
Nauczyciele a koronawirus
fot. Shutterstock

Nauczyciele to grupa uprzywilejowana w kolejce szczepionkowej. Ale czy słusznie? Nowe światło na tę kwestię rzucają badania z Anglii.

Nauczyciele mają nie większe ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 niż przedstawiciele innych grup zawodowych - w tym rolnicy pracujący głównie na powietrzu - wynika z danych zgromadzonych przez brytyjski Narodowy Urząd Statystyczny.

Nauczyciele - ryzyko zakażenia koronawirusem

Narodowy Urząd Statystyczny w Wielkiej Brytanii (Office for National Statistics) przeanalizował statystyki zakażeń podczas drugiej fali koronawirusa w różnych grupach zawodowych.

W badaniu uwzględniono dane dotyczące 130 tys. Brytyjczyków z okresu od września do końca grudnia 2020 roku. Zidentyfikowano 5156 pozytywnych przypadków koronawirusa wśród przedstawicieli 25 profesji - w tym nauczycieli, pielęgniarek, sprzedawców, kierowców, sekretarek, ochroniarzy, budowniczych i rolników. Średnia pozytywnych testów na obecność koronawirusa wyniosła 3,4%.

Nauczyciele - grupa uprzywilejowana w kolejce szczepionkowej w wielu krajach, w tym w Polsce - mieli statystycznie nie większe ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 niż przedstawiciele 18 innych zawodów - donosi "Daily Mail".

Koronawirus w szkole

W badaniu ONS uwzględniono różne rodzaje placówek edukacyjnych. Najczęściej pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa wychodził pracownikom szkół średnich (5,42 procent). Na dalszych miejscach znaleźli się pracownicy szkół podstawowych (5,21 proc.), starsi specjaliści w placówkach oświatowych (5,1 proc.) oraz nauczyciele specjalni (4,6 proc.). Najniższe ryzyko występowało wśród pracowników szkolnictwa wyższego: wykładowców akademickich (2,48 proc.) oraz nauczycieli dokształcających (2,93 proc.).

"Nauczyciele mieli średni wskaźnik zakażeń koronawirusem na poziomie 4,39 procent między 1 września a 7 stycznia. Jednak w rzeczywistości ryzyko to może wynosić zaledwie 3,99 procent, jak wykazała analiza, poniżej poziomu dla osób wykonujących podstawowe zawody, w tym rolników pracujących na zewnątrz" - pisze "Daily Mail".

Wyniki najnowszej analizy są zgodne z wnioskami zawartymi w poprzednich raportach ONS, które sugerowały, że nauczyciele nie są bardziej zagrożeni wirusem niż inni. „Nie znaleziono dowodów statystycznych na różnicę we wskaźniku zachorowań pomiędzy nauczycielami szkół podstawowych i średnich a kluczowymi pracownikami innych zawodów” - odnotowano w raporcie za okres 2 września-16 października 2020 roku.

Źródło: dailymail.co.uk