Wirusolog ujawnia: „Jesteśmy w trakcie drugiej fali pandemii COVID-19”

04.08.2020
Aktualizacja: 04.08.2020 15:03
Druga fala pandemii: znany wirusolog twierdzi, że ona już jest
fot. Shutterstock

Dziś padła rekordowa liczba – 680 zakażonych. Czy to oznacza, że druga fala pandemii już trwa? Belgijski wirusolog Stevena Van Guchy na łamach dziennika „Le Soir” ogłasza: „Jesteśmy w trakcie drugiej fali pandemii COVID-19”.

  • Belgijski wirusolog Steven Van Gucht uważa, że druga fala pandemii już trwa. Co oznacza, że powrót do normalnego życia wymaga jeszcze kilka miesięcy cierpliwości. 
  • Według naukowca koronawirus nie zniknie, ale w przyszłości będzie się zachowywał tak, jak łagodna infekcja. 

–  Oczywiste jest, że jesteśmy w trakcie drugiej fali pandemii, liczba infekcji rośnie i nie jest to niewielki wzrost; druga fala niekoniecznie musi mieć jednak dramatyczne konsekwencje –  powiedział wirusolog Steven Van Gucht, cytowany przez dziennik "Le Soir".

– Nie wiemy, jak długo to potrwa i jak bardzo podniosą się krzywe (zachorowań). Ale ta druga fala niekoniecznie musi mieć dramatyczne konsekwencje. Działania prowadzone przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego mogą okazać się skuteczne – powiedział Van Gucht, który współpracuje z rządem Belgii w sztabie odpowiedzialnym za walkę z epidemią.

Van Gucht podkreślił, że koronawirus nie zniknie, ale w przyszłości będzie się zachowywał tak, jak łagodna infekcja. – Jednak powrót do normalnego życia wymaga jeszcze kilku miesięcy cierpliwości. (...) To w końcu minie –  zaznaczył. Ekspert zauważył, że ważne jest, by liczba hospitalizacji ustabilizowała się na obecnym poziomie.

Druga fala pandemii? Liczby mówią same za siebie

W Belgii liczba nowo wykrywanych zakażeń koronawirusem nadal rośnie. W tygodniu od 25 do 31 lipca stwierdzano średnio 517 nowych infekcji dziennie. To o 60% więcej niż w poprzednim tygodniu, między 18 a 24 lipca.

Rośnie również liczba pacjentów przyjmowanych do szpitala. Z danych instytutu zdrowia publicznego Sciensano wynika, że w ciągu tygodnia od 28 lipca do 3 sierpnia każdego dnia przyjmowano do szpitala średnio 25 pacjentów z COVID-19. To nieco ponad 30% więcej niż średnia w tygodniu między 21 a 27 lipca.

Przypomnijmy – w Polsce liczba zakażonych korona wirusem wynosi na dzień dzisiejszy 48 149, w ty, 1 738 osób zmarło. W Belgii liczba zakażonych koronawirusem wynosi 70 314 osób, spośród których 9 850 zmarło.

Źródło:  PAP